Nowy Numer 16/2024 Archiwum

"Palace" już w rękach miasta

Choć został kupiony w grudniu 2017 r., to dopiero teraz zakończyła się jego dzierżawa. Budynek "Palace" w Zakopanem, zwany "katownią Podhala" w okresie II wojny światowej, należy już w pełni do zakopiańskiego magistratu.

5 października burmistrz Zakopanego Leszek Dorula podczas konferencji prasowej ogłosił, że miasto przejęło zabytkowy i cenny historycznie budynek "Palace" mieszczący się przy ul. Chałubińskiego 7 po zakończeniu umowy dzierżawy zawartej przez poprzedniego właściciela.

Przypomnijmy, że został on zakupiony w grudniu 2017 roku. Stało się to po 20 latach bezskutecznych prób uregulowania tej kwestii i zmagań z wieloma problemami związanymi z prowadzeniem w tym miejscu muzeum przez Stowarzyszenie Muzeum Walki i Męczeństwa "Palace".

9 mln zł na zakup budynku przeznaczyła ówczesna premier Beata Szydło, a całkowita cena zakupu wyniosła 11,5 mln zł. Podpisanie aktu notarialnego 10 miesięcy temu było historyczną chwilą. Poprzedziły go intensywne starania władz miasta na czele z burmistrzem Leszkiem Dorulą oraz władz Stowarzyszenia Muzeum Walki i Męczeństwa "Palace", którym udało się namówić właściciela do sprzedaży budynku oraz wynegocjować jak najniższą cenę.

Motywacją do tych działań było przekonanie, że to miejsce jest uświęcone krwią Polaków i powinno być otoczone przez nas i kolejne pokolenia wielką czcią i pamięcią. Dzięki zakupowi możliwe będzie uratowanie budynku i przeznaczenie go na działalność edukacyjną, kulturalną i społeczną. Obecnie trwają prace koncepcyjne, a w ciągu kilku miesięcy ogłoszony zostanie konkurs na rozwiązania architektoniczne i aranżacyjne.

W czasie okupacji od listopada 1939 roku w "Palace" znajdowała się siedziba Gestapo, a piwnice zostały zaadoptowane na cele więzienne. Przez "Palace" zwany "katownią Podhala" przeszło kilka tysięcy Polaków. Większość męczono, ok. 250 osób zabito na miejscu, wielu kierowano do innych więzień i obozów koncentracyjnych.

Wśród więźniów "Palace" byli m.in. bł. ks. Piotr Dańkowski, Franciszek Gajowniczek, Kurierzy Tatrzańscy - Stanisław Marusarz, Helena Marusarzówna, Bronisław Czech, a także dr Wincenty Galica, Marian Polaczyk i Władysław Szepelak, z których inicjatywy w 1994 r. w podziemiach powstało niewielkie muzeum prowadzone przez Stowarzyszenie Muzeum Walki i Męczeństwa "Palace".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy