Nowy numer 15/2024 Archiwum

Wojtyła – orędownik wolności przejdź do galerii

W Nowym Targu odbyła się konferencja "Karol Wojtyła – orędownik niepodległości – syn oficera Wojska Polskiego, 100. rocznica niepodległości i 40. rocznica wyboru Jana Pawła II".

Konferencję otworzył ks. prof. Stanisław Gulak, rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, gdzie odbywała się konferencja.

– Dziś człowiek poprzez swoje wybory, czyny, postępowanie nadaje trwały kształt swojemu życiu. Kształt miłości lub egoizmu, zaangażowania lub obojętności, wierności lub zdrady. Historia odległa i niedawna była widownią różnych wyborów w życiu pojedynczym, osobistym, a także społecznym, obywatelskim. Wiele z nich wygląda dziś zbyt heroicznie, bohatersko, pomnikowo i na dzisiejszy czas nazbyt nierzeczywiście, aby je naśladować, inne odsłaniają małość, samolubność, sprzedajność, ale mają zrozumienie u wielu, wszak i w nich "pospolitość skrzeczy" – mówił 16 października rektor PPWSZ.

Ks. prof. Gulak stwierdził, że dziś polska sytuacja społeczna i polityczna znów jest pełna podziałów, które są bardzo niebezpieczne – tak jak te, które doprowadziły do utraty wolności. – A być może mechanizmy są jeszcze bardziej wyrachowane. I wartości, które były prawdziwie wyryte w sercu, pozostają tylko na sztandarach? Wielu ludzi jest zdezorientowanych, zagubionych, bezradnych, wielu przeżywa frustracje. Nastąpiło rozchwianie dotychczasowych wzorców, a nawet poddaje się w wątpliwość wartości pierwsze. Owszem, mamy nowy ustrój, nowe państwo, nowe społeczeństwo, nowe życie. Wystarczy poddać się nurtowi, a uniesie niczym prąd rzeki jesienne liście – komentował ks. rektor.

Wśród prelegentów był ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski z UKSW w Warszawie. O Janie Pawle II mówił w nawiązaniu do encykliki "Redemptor hominis" i jego walki o człowieka. – To w tej encyklice papież jasno mówił o eutanazji, zabijaniu nienarodzonych. Tylko drugi człowiek jest w stanie poświadczyć moją wartość. "Ja" odkrywam siebie tylko w relacji do człowieka. Człowiek musi mieć bowiem poczucie własnej wartości, poczucie, że jest kimś – mówił ks. prof. Skorowski.

Konferencji towarzyszyła wystawa zatytułowana "Skrzydła niepodległej. Nieznani i zapomniani podhalańscy lotnicy", którą przygotowali pracownicy Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu. W auli nowotarskiej uczelni podczas konferencji został zawieszony wielki orzeł, wykonany w 1918 r. przez młodą mieszkankę stolicy Podhala. Praca została udostępniona przez państwa Giżyckich z Nowego Targu.

Konferencja naukowa odbywała się pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Uczestniczyli w niej kapłani, studenci, działacze Związku Podhalan. Wykładów słuchali również podhalańscy parlamentarzyści. Spotkanie uświetnili też studenci współtworzący przy uczelni zespół regionalny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy