Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Odkryli drogi do niepodległości

Zakończył się niezwykły projekt zatytułowany "Polonia Libre - droga do wolności", który przygotował Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Przedsięwzięcie powstało we współpracy z Pospolitym Ruszeniem Szlachty Ziemi Krakowskiej oraz Stowarzyszeniem Nowe Przestrzenie. Celem projektu, realizowanego w ramach programu "Niepodległa", było zachęcenie młodzieży do poznania bardzo złożonego procesu odradzania Polski 100 lat temu przez pryzmat polityczny, prawny i gospodarczy.

W wydarzeniu wzięło udział blisko 700 uczniów ze szkół ponadpodstawowych z Małopolski, Śląska i Podkarpacia. Najpierw uczestniczyli oni w swoich szkołach w wykładzie historyczno-prawnym, któremu towarzyszyły szkolenia z zakresu wystąpień publicznych i negocjacji.

Dla klas przygotowano także specjalną grę symulacyjną, w której albo w sytuacji politycznej 100 lat temu, albo w wykreowanym współczesnym kryzysie globalnym, młodzi stawali się parlamentarzystami i podzieleni na frakcje dążyli do wypracowania rozwiązań i kompromisów w zapisach Małej Konstytucji.

- Działo się to w sześciu aspektach, a mianowicie kwestiach ustrojowych, organizacji wojska, gospodarki, spraw społecznych, rolnictwa i ziemi oraz edukacji. Chcieliśmy, by projekt wykazał różnice między tymi dwoma realiami czasowymi. Dla przykładu osoby pracujące nad zagadnieniami roku 1919 wybrały system prezydencki, a współcześni parlamentarno-gabinetowy - mówił współtwórca projektu, Paweł Nowak.

Zwieńczeniem wydarzenia było podsumowanie wypracowanych przez uczniów tekstów "Małej Konstytucji" oraz "Deklaracji Niepodległości". - Myślę, że dzięki projektowi mogłem w zupełnie inny sposób popatrzeć na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę wolności. Zobaczyć, z jak wieloma różnymi problemami musieli zmierzyć się nasi przodkowie, by kraj po 123 latach niewoli mógł normalnie funkcjonować. Dostrzegłem też, jak ważna jest umiejętność rezygnowania ze swoich racji na rzecz wspólnego dobra - przyznał uczestnik projektu, Krzysztof Mika z Zabrza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy