Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wiedza, pasja i więź przejdź do galerii

Akademia Górniczo-Hutnicza, obchodząca w tym roku 100. rocznicę istnienia, świętowała wczoraj dzień swojej patronki - św. Barbary.

W kolegiacie św. Anny obecni byli rektor i senat akademii, a także dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii - najstarszego wydziału, z którego wyrosła uczelnia. Przybyli również licznie profesorowie, wykładowcy i studenci AGH. Mszy św. w intencji całej społeczności akademickiej przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

Akademia Górniczo-Hutnicza powstała 100 lat temu, wraz z niepodległą Rzecząpospolitą. Uczelnia ta jest uznanym w kraju i na świecie ośrodkiem badań naukowych. Prowadzi działalność dydaktyczną, przygotowującą wysoko kwalifikowane kadry dla górnictwa, hutnictwa, dla przemysłu i dla szeroko pojmowanej gospodarki. Dziś Akademia Górniczo-Hutnicza, zachowując tradycyjną nazwę, jest nowoczesnym uniwersytetem, który prowadzi interdyscyplinarne badania i tworzy innowacyjne technologie.

Działalności dydaktycznej uczelni i aktywności jej studentów przyświecają trzy słowa: wiedza, pasja i więź. - W świetle wszystkich osiągnięć akademii rodzi się w naszych umysłach i sercach przeświadczenie, że zwycięstwa człowieka świadczą o wielkości Boga. Tak okiem wiary patrzymy na ludzkie dzieje, na osiągnięcia człowieka, który w odpowiedzi na polecenie Boga, aby czynił sobie ziemię poddaną, korzysta z daru inteligencji, jaki otrzymał od swego Stwórcy - mówił w homilii krakowski metropolita senior.

Wieloletni sekretarz Jana Pawła II przypomniał, że kard. Wojtyła miał w gronie krakowskich profesorów wielu przyjaciół, a wśród nich byli również profesorowie AGH. - Ideologiczne restrykcje ówczesnej, na szczęście minionej, epoki i systemu nie pozwalały metropolicie krakowskiemu na udział w niektórych momentach życia krakowskich uczelni, ale przecież istniała więź duchowa z tymi, którzy na tych uczelniach pracowali i byli dobrymi chrześcijanami - podkreślił. Po latach potwierdzeniem tej więzi był doktorat honoris causa, jaki Ojciec Święty Jan Paweł II otrzymał od Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w Roku Wielkiego Jubileuszu 2000. - Był to wyraz bliskości środowiska akademii oraz szacunku i miłości, jaką ono żywiło do świętego dziś papieża. Szacunku i miłości odwzajemnionej - zaznaczył hierarcha.

- Niech akademia, a zwłaszcza jej Wydział Górniczy i Geoinżynierii nadal wspiera pracę górników, aby była ona bezpieczna, racjonalna i wydajna. Niech cała akademia wnosi swój oryginalny wkład w życie i dobrobyt naszej ojczyzny. Niech osiągnięcia akademii wzbogacają postęp nauki i techniki, przekraczający granice Polski - życzył na zakończenie kard. Dziwisz.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości 20 października 1919 r. naczelnik państwa, marszałek Józef Piłsudski uroczyście otwarł Akademię Górniczą. Obchody jubileuszu tego wydarzenia rozpoczęły się w październiku wraz z inauguracją 100. roku akademickiego uczelni. Kulminacja świętowania zaplanowana jest na październik 2019 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy