Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Dajmy sobie umyć nogi

Pod takim hasłem odbędzie się w Krakowie I Konferencja na temat obecności osób z niepełnosprawnością intelektualną we wspólnocie Kościoła.

Uczestnicy spotkania będą rozmawiali o tym, co jest ważne w tworzeniu wspólnoty z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i jak wspierać ich rodziny w dołączaniu do wspólnoty Kościoła. Wymienią się konkretnymi pomysłami, w jaki sposób towarzyszyć osobie niepełnosprawnej intelektualnie we Mszy św. i jak pomóc jej w przygotowaniu do przyjęcia sakramentów.

Konferencja odbędzie się w sobotę o 11.00 w Auli św. Tomasza u krakowskich dominikanów na ul. Stolarskiej 12.

Do udziału w spotkaniu organizatorzy zaprosili o. Andrzeja Kosteckiego OP, który opowie o intuicji wiary osób niepełnosprawnych intelektualnie. Dominikanin jest od 30 lat związany ze wspólnotami L'Arche oraz Wiara i Światło, a od 20 lat pracuje na Węgrzech.

Dr Anna Maliszewska z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego i autorka książki "W stronę antropologii inkluzywnej: głęboka niepełnosprawność intelektualna a człowieczeństwo", powie o antropologii obejmującej wszystkich. Jej wykład zatytułowany jest "Włączać, a nie wyłączać".

Dr Renata Katarzyna Bogiel w wystąpieniu "Pełnosprawne serca, czyli o tym, jak osoby z niepełnosprawnością intelektualną uczą zdrowych wiary" podzieli się swoimi doświadczeniami we wspólnocie Apostolstwa Chorych. Obecnie pracuje w Krajowym Sekretariacie Apostolstwa Chorych i redakcji miesięcznika. Na co dzień zaangażowana jest w Ruch Światło–Życie oraz szeroko rozumiane duszpasterstwo chorych.

O. Michał Tadeusz Handzel OSPPE wystąpi z przemyśleniami pod hasłem "Rozwój w miłości przy niepełnosprawności intelektualnej". Paulin pracuje duszpastersko przy bazylice na Skałce w Krakowie. Jest członkiem Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Zespołem Aspergera i Ich Rodzin "jestem ZA".

Anna Paruch, czyli "matka od zadań specjalnych", prowadząca blog Dla Dwóch Takich Co Ukradli Serce, na konferencji powie o "przygotowaniach szytych na miarę", czyli o katechezie, która jest towarzyszeniem w drodze do Boga osobom z niepełnosprawnością intelektualną.

Spotkanie organizowane jest przez wspólnotę Łanowa z okazji 25-lecia jej nieprzerwanego istnienia. To grupa młodych ludzi, którzy opiekują się i przyjaźnią z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i fizycznie, mieszkającymi w DPS przy ul. Łanowej w Krakowie. Mają wspólne Msze św. i spotkania raz w tygodniu, wyjeżdżają czasami razem na weekendy, a dwa razy w roku na tygodniowe obozy rehabilitacyjne. Wspólnie przygotowują się do przyjęcia sakramentów świętych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy