Nowy numer 15/2024 Archiwum

Barokowe emocje na Spiszu

Po raz ósmy we wnętrzach zabytków spiskich odbędą się koncerty festiwalu „Barok na Spiszu”. Impreza rozpocznie się 15 sierpnia w kościele św. Sebastiana w Jurgowie.

- Na festiwal, który odbywa się od 2012 r., zapraszani są znakomici artyści, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej na instrumentach z epoki i z użyciem historycznych technik gry, czy śpiewu. Festiwal kładzie szczególny nacisk na prezentację artystów polskich oraz barokowej muzyki polskiej – poinformował Rafał Monita, dyrektor wykonawczy festiwalu.

Nad doborem repertuaru czuwa Katarzyna Wiwer, wytrawna wykonawczyni wokalnych utworów muzyki dawnej, dyrektor artystyczny festiwalu, którego tematem przewodnim tym razem będą emocje.

Festiwal rozpocznie się 15 sierpnia o godz. 18.30 w kościele św. Sebastiana w Jurgowie występem zespołu Overtone z Wrocławia. Program ten wypełni muzyka francuska, a głównymi bohaterkami będą kobiety: biblijna Judyta oraz legendarna królowa Kartaginy Dydona. W trakcie kolejnego koncertu który odbędzie się 17 sierpnia o godz. 17 w kościele św. Sebastiana w Niedzicy wystąpi zespół Ensemble del Passato. 23 sierpnia o godz. 18 spiski zespół Scepus Baroque wykona utwory skomponowane przez mniszki. Scenerią kolejnego koncertu będzie wnętrze kościoła św. Stanisława we Frydmanie. O godz. 18 wystąpi tam zespół Capella 1547 z Leszna. Festiwal zakończy się 25 sierpnia w zamku Dunajec w Niedzicy. Katarzyna Wiwer zaśpiewa tam o godz. 19.15 angielskie "Pieśni szalone". Będą jej towarzyszyli klawesynista Andrzej Zawisza i gambista Christoph Urbanetz.

Każdy z koncertów w świątyniach poprzedzany jest zwiedzaniem ich wnętrz. Do tematyki repertuarowej nawiązują natomiast mini wykłady. - Dzięki temu, że koncerty festiwalowe odbywają się w barokowych wnętrzach kościołów, sztukę można nie tylko usłyszeć ale i zobaczyć – powiedział R. Monita. W kościele we Frydmanie Można zobaczyć m. in. nie tylko barokowe i rokokowe ołtarze w nawie głównej oraz kaplicy bocznej lecz także umieszczony na chórze portret św. Cecylii, patronki muzyki, grającej na organach w stroju osiemnastowiecznej damy. 

Wstęp na wszystkie koncerty i wykłady festiwalowe jest wolny. Szczegółowy program jest dostępny na stronie internetowej: www.baroknaspiszu.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy