Nowy numer 13/2024 Archiwum

Łagiewniki. Niepełnosprawni pielgrzymują, by modlić się o nowy dom

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ich terapeuci i opiekunowie pielgrzymowali do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Środowiskowy Dom Samopomocy w Skawinie potrzebuje nowego budynku.

Jak mówi Stanisława Szczepaniak, szefowa domu, pielgrzymka do Łagiewnik jest tradycją od początku działalności placówki, a św. Faustyna jest patronką tworzących ją osób.

– Bierzemy udział we Mszy św., a potem mamy Drogę Krzyżową. Do krzyża przypinamy intencje, które wypisujemy podczas zajęć w naszych pracowniach. Cały rok są tam zawieszone, na tym krzyżu, który stoi u nas w korytarzu – opisuje.

– Od kilku lat mamy jedną główną intencję: nowy dom – dodaje.

Budynek, w którym obecnie znajduje się Środowiskowy Dom Samopomocy, został udostępniony przez proboszcza parafii św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie. Gdy okazał się zbyt ciasny i przestał spełniać podstawowe potrzeby uczestników, parafia przekazała działkę na budowę nowego domu. Potrzeba 3,5 mln zł.

Nowy budynek będzie dostosowany do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich oraz z innymi dysfunkcjami. Podopieczni potrzebują również możliwości wyciszenia i komfortowej przestrzeni, przyciemnionego pomieszczenia, w którym dźwięki będą wytłumione. Osoby ze spektrum autyzmu słyszą wyraźniej i większość dźwięków sprawia im ból.

„Nową pracownię rękodzieła wyposażymy w wentylację, a panom zaopatrzymy prawdziwą stolarnię. Będziemy mieć pomieszczenia na garderobę i rekwizytornię dla naszego teatru. Wreszcie będziemy mieć prawdziwą salę do rehabilitacji dla podopiecznych. Nowy dom zapewni nam miejsce do spotkań z rodzinami i przyjaciółmi, których chcemy gościć jak najczęściej” – piszą o swoich marzeniach osoby tworzące ŚDS w Skawinie.

Na potrzeby zbiórki została uruchomiona Stacja Nasz Dom. Pod tym adresem każdy może dołożyć swoją cegiełkę do budowy.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Skawinie istnieje od 2005 r. Nie skupia się wyłącznie na pracy terapeutycznej, ale stara się przełamywać stereotypy, którymi wciąż otaczane są osoby z niepełnosprawnościami, zwłaszcza psychicznymi i intelektualnymi. Jest organizatorem konferencji na temat integracji osób niepełnosprawnych ze zdrowymi, jak również projektów edukacyjnych dla młodzieży, dzięki którym uczniowie okolicznych szkół poznają bariery, jakie mają do pokonania osoby niepełnosprawne. Dzięki temu wśród młodzieży przybywa wolontariuszy.

W zajęciach w ŚDS uczestniczy 40 osób, ale chętnych jest znacznie więcej.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy