Nowy numer 13/2024 Archiwum

Małopolska wybrała PiS

Sondaże oraz podliczenie głosów w większości obwodów wyborczych wskazują, że zwycięzcą wyborów parlamentarnych na terenie Małopolski zostało Prawo i Sprawiedliwość.

Partia ta obejmie prawdopodobnie 29 z 41 małopolskich mandatów poselskich oraz 6 spośród 8 mandatów senackich.

Uprawnionych do głosowania było 2 miliony 654 tysiące 781 osób. Swój głos w Krakowie oddali m.in. prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda, a także metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski oraz metropolita senior kard. Stanisław Dziwisz. Frekwencja na pewno przekroczyła 50 proc. W niektórych powiatach: chrzanowskim, krakowskim, myślenickim, tatrzańskim i wadowickim zagłosowało ponad 60 proc. uprawnionych do głosowania.

Posłami zostaną na pewno liderzy list m.in. Rafał Bochenek, Małgorzata Wasserman, Arkadiusz Mularczyk i Anna Pieczarka z PiS oraz  Dorota Niedziela, Paweł Kowal, Jagna-Marczułajtis-Walczak i Urszula Augustyn z KO. Senatorami z PiS wybranymi na terenach archidiecezji krakowskiej zostaną: Włodzimierz Bernacki, Jan Hamerski, Andrzej Pająk i Marek Pęk. Senatorami z PO zostaną Jerzy Fedorowicz i Bogdan Klich.

W okręgu krakowskim obejmującym Kraków i powiat krakowski na PiS głosowało 39,5 proc. wyborców na KO zaś 30,4 proc. W okręgu chrzanowskim PiS zdobył 53,45 proc. głosów, Koalicja Obywatelska zaś (której trzonem jest Platforma Obywatelska)  23,04 proc. W okręgu nowosądecko-tatrzańskim na PiS, głosowało 65,8 proc. wyborców, a na KO 13,83 proc. W okręgu tarnowsko-wielickim PiS zdobył 59,58 proc głosów, KO zaś 14,02. Nie policzono jeszcze wszystkich głosów w innych okręgach.

We wszystkich okręgach małopolskich próg 5 proc. uprawniający do ewentualnego objęcia mandatów sejmowych przekroczyły także: SLD, PSL-Koalicja Polska i Konfederacja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy