Nowy numer 13/2024 Archiwum

Najwyższy order dla prof. Andrzeja Nowaka

Prof. Andrzej Nowak, wybitny historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego został dziś, w Święto Niepodległości, odznaczony przez prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego - najwyższym odznaczeniem państwowym.

Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Uczonego uhonorowano "w uznaniu znamienitych zasług w upowszechnianiu wiedzy historycznej i propagowaniu wartości patriotycznych, za osiągnięcia w dziedzinie nauk humanistyczno-społecznych i popularyzowanie polskiej myśli naukowej na świecie".

- Kiedy zastanawiam się najgłębiej nad tym dzisiejszym wydarzeniem zamiast słów, do głowy przychodzi mi symbol Orła Białego, któremu przecież wszyscy służymy. Ten orzeł szybuje, a żywiołem jego jest wolność i bezkres. Z tej wysokości nie widać żadnych granic czy podziałów, ale za to jest wszechogarniające poczucie wolności. Dziś dla niektórych wolność jest być może bezkresną wizją wyzwolenia od granic, w których zamknięta jest polskość. Bo polskość oznacza przecież pewną wspólnotę historycznie uwarunkowaną. To połączenie wolności z granicami nasuwa mi kolejny obraz, mianowicie gniazdo. Orzeł, aby móc swobodnie szybować i ogarniać cały świat mocą swojego twórczego ducha, tego gniazda potrzebuje. I wraca do niego -powiedział prof. Nowak.

Uczony przywołał  postacie: Tadeusza Kościuszki, odznaczonego orderem Virtuti Militari oraz Józefa Piłsudskiego  i św. Jana Pawła II - uhonorowanych Orderem Orła Białego. Wspomniał, że dwaj pierwsi mają w Krakowie kopce symbolizujące wdzięczność narodu. - Dobrze by było, gdyby w przyszłym roku, 102. roku od odzyskania niepodległości, który jednocześnie będzie setną rocznicą urodzin Jana Pawła II, dać wyraz wdzięczności zbiorowej dla tej postaci, czy to w formie kopca, czy jakiejś innej formie - powiedział tegoroczny kawaler Orderu Orła Białego.

- Nagrodzenie najwyższym orderem polskim krakowskiego historyka i myśliciela bardzo cieszy. Bo Andrzej Nowak, ten wzorzec humanisty, stał się jednym z najważniejszych strażników polskiej pamięci – stwierdził Piotr Legutko, szef kanału TVP Historia . - Historia według Nowaka jest bowiem sposobem posiadania tożsamości dla wspólnoty. A tożsamość musi być przeżywana bardzo konkretnie i osobiście, przechodzić z pokolenia na pokolenie – dodał. 

Prof. Nowak urodził się w 1960 r. w Krakowie. Jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego i profesorem w Instytucie Historii PAN, autorem kilkudziesięciu książek. Był w 1995 r. współzałożycielem i do końca 2012 r. redaktorem kwartalnika konserwatywnego ”Arcana". Jest stałym współpracownikiem "Gościa Niedzielnego"

Jego badania historyczne nad dziejami Rosji i stosunków polsko-rosyjskich, badania imperiologiczne budzą powszechne uznanie i szacunek. Był wielokrotnie honorowany nagrodami naukowymi, brał udział w licznych konferencjach polskich i zagranicznych, jest autorem kilkudziesięciu książek historycznych i eseistycznych. Obecnie pracuje nad wielką syntezą historii Polski. Wkrótce ma się ukazać "Trudny złoty wiek" - czwarty tom jego "Dziejów Polski", obejmujący lata 1468-1572.

- Jego dorobek naukowy jest ceniony przez ludzi stojących po przeciwnych stronach ideowych barykad - od ojca Tadeusza Rydzyka do red. Adama Michnika. Dodam, że spod pióra profesora wyszła jedna z najlepszych biografii Karola Wojtyły - Jana Pawła II oraz szczegółowa kronika życia papieża - powiedziała dr Joanna Wieliczka-Szarkowa, historyk z Krakowa

Andrzej Nowak łączy naukowe badania nad przeszłością z patriotycznym namysłem nad Ojczyzną. "Polska znów musi się stać wielką ideą, najambitniejszym zadaniem, najważniejszym sporem. By taką ideą była, musimy odbudować poczucie dziedziczenia. Od własnej rodziny, domu, własnej genealogii poczynając, w nich szukając punktów stycznych z polską historią" - napisał w tekście „Pierwszeństwo Ojczyzny”, umieszczonym w wydanym w 2012 r. tomie „Strachy na lachy. Przemiany polskiej pamięci 1982-2012”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy