Nowy numer 13/2024 Archiwum

Kraków. Cyfrowe archiwum archidiecezji

Ponad pół miliona stron dokumentów z archiwów: archidiecezji lwowskiej, Kurii Metropolitalnej w Krakowie i diecezji bielsko-żywieckiej zostanie po wykonaniu cyfrowych kopii umieszczone w serwisie internetowym Sakralne Dziedzictwo Małopolski.

Realizacja projektu "Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej" rozpocznie się w styczniu 2020 r. i potrwa do końca 2022 r. Skanowaniem oraz opracowywaniem dokumentów zajmą się, pod kierunkiem dr. Józefa Skrabskiego, pracownicy renomowanej Pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, w którego bibliotece znajdują się w depozycie archiwalia archidiecezji lwowskiej.

Po zakończeniu prac 507 536 skanów zawierających m.in. księgi metrykalne oraz inne dokumenty będzie dostępnych w internecie, z czego będą mogli korzystać m.in. uczeni, miłośnicy historii oraz poszukiwacze informacji do dziejów własnych rodzin.

W Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie będzie digitalizowany m.in. zbiór rękopiśmiennych akt biskupich i sądowych diecezji krakowskiej, powstałych w okresie od XV do XVIII w. Liczy 625 tomów, każdy z nich ma od 600 do 800 stron. - To bardzo cenne, niekiedy jedyne źródło do badań historii państwa i kościoła. Są to podstawowe akta kościelne dotyczące terenów historycznej Małopolski. Diecezja krakowska obejmowała bowiem niegdyś tereny, na których obecnie znajduje się 11 diecezji - poinformował ks. prof. Jacek Urban, dyrektor Archiwum i Biblioteki Krakowskiej Kapituły Katedralnej.

W księgach zwanych Acta Officialia umieszczano dokumenty wszelkich spraw z lat 1410-1796, którymi zajmowali się w imieniu biskupa oficjałowie sądu biskupiego. Acta Episcopalia z lat 1466-1797 zawierają zaś dokumenty czynności biskupów krakowskich. - Odnoszą się m.in. do erygowania nowych parafii, nominacji proboszczów, wizytacji biskupich. Jeden i drugi rodzaj akt jest cenny dla badaczy m in. dlatego, że zawiera także brudnopisy, w których można znaleźć znacznie więcej informacji niż w czystopisach dokumentów - poinformował ks. prof. Urban.

W wersji elektronicznej w Archiwum Kurii są już dostępne m.in. kolekcje akt kardynałów: Albina Dunajewskiego, Adama Sapiehy, Jana Puzyny i Karola Wojtyły.

Uniwersytet Papieski otrzyma na cele realizacji projektu „Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej” ponad 7 mln zł ze środków unijnych w ramach „Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy