Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Kraków. Bilans dyrekcji muzealnej prof. Andrzeja Betleja

Odchodzący dyrektor Muzeum Narodowego podsumował dziś dokonania swojej kadencji. Gmach Główny i oddziały MNK odwiedziło w tym czasie ponad milion osób rocznie, zorganizowano 126 wystaw, zakończono wieloletni remont Pałacu Czartoryskich.

Profesor Andrzej Betlej, historyk sztuki nowożytnej, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest dyrektorem MNK od 2016 r. 3 stycznia obejmie dyrekcję Zamku Królewskiego na Wawelu. W działaniach na terenie MNK wspierali go m.in. wicedyrektorzy: prof.  Łukasz Gaweł, który 2 grudnia został powołany na pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie, Paweł Orkisz i prof. Andrzej Szczerski (w latach 2016-2019), który 3 stycznia zostanie nowym dyrektorem krakowskiego Muzeum Narodowego.

- Powodem do największej satysfakcji, ukoronowaniem mojej kadencji dyrektorskiej jest zakończenie trwającego 10 lat remontu Pałacu Czartoryskich, głównej siedziby Muzeum Książąt Czartoryskich, które po zakupie pod koniec 2017 r. jego budynków i zbiorów przez Skarb Państwa, stało się integralną częścią Muzeum Narodowego. 19 grudnia otworzymy podwoje Pałacu Czartoryskich, gdzie  wróci "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci, a w odnowionych i zmodernizowanych wnętrzach znów będzie można oglądać wspaniałe dzieła sztuki i pamiątki polskiej przeszłości - powiedział prof. Betlej.

- Powodem do dumy jest także cykl wystaw rocznicowych poświęconych Stanisławowi Wyspiańskiemu, wszechstronnemu geniuszowi, największemu artyście polskiemu wieku XX. Cieszę się, że udało się też rozstrzygnąć konkurs architektoniczny na siedzibę Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. Wielkim, nie dość docenionym na razie projektem naszej placówki, było uruchomienie portalu internetowego, gdzie można oglądać i pobierać bezpłatnie na swoje komputery 130 tys. cyfrowych fotografii eksponatów z kolekcji MNK, obchodzącego w roku, który się kończy, jubileusz 140-lecia swej działalności - dodał odchodzący dyrektor.

W latach 2016-2019 w MNK zorganizowano 126 wystaw. Wystawy czasowe i stałe odwiedzało corocznie ponad milion osób. "Damę z gronostajem" odwiedziło w jej tymczasowym miejscu ekspozycji - Gmachu Głównym - 444 tys. osób, ekspozycje poświęcone Wyspiańskiemu odwiedziło w sumie ponad 350 tys. osób, wystawę "#dziedzictwo" z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości ponad 75 tys. osób, zaś ekspozycję wizerunków maryjnych "Maria Mater Misericordiae" zorganizowaną z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie ponad 51 tys. osób.

- Wszystko to nie byłoby zaś możliwe bez wielkiego zaangażowania pracowników muzeum. Bo to oni je tworzą. Jestem dumny, że mogłem z nimi współpracować, mając nadzieję, że projekty które rozpoczęliśmy wspólnie, będą kontynuowane - powiedział prof. Betlej.

Kraków. Bilans dyrekcji muzealnej prof. Andrzeja Betleja   19 grudnia "Dama z gronostajem" wróci do Muzeum Książąt Czartoryskich i od następnego dnia będzie ją można tam podziwiać. Bogdan Gancarz /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy