Nowy numer 13/2024 Archiwum

Mogiła. Błogosławieństwo relikwiami Krzyża Świętego

Kustosz sanktuarium Krzyża Świętego w Krakowie-Mogile o. Wincenty Zakrzewski OCist pobłogosławi nimi w Wielką Środę mieszkańców cysterskiej parafii.

Sanktuarium w Mogile jest najstarszym i najsłynniejszym w Polsce ośrodkiem kultu Pana Jezusa Ukrzyżowanego. Znajdują się tu autentyczne relikwie Krzyża Świętego.

Proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła i kustosz mogilskiego sanktuarium zwraca uwagę, że czas pandemii to dla wszystkich czas próby. - Jednak wierzymy też, że jest to czas łaski. Powinniśmy ten czas dobrze wykorzystać - podkreśla.

W Wielką Środę o 15.00 mieszkańcy dzielnicy połączą się duchowo w modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia, dokonają aktu pojednania w rodzinie oraz aktu żalu doskonałego. - W ten sposób oczyścimy nasze serca i przygotujemy je na przeżycie Paschy Chrystusa - mówi o. Wincenty Zakrzewski. On sam w tym czasie uda się z relikwiami Krzyża Świętego na ulice Mogiły, "by pobłogosławić wszystkie osiedla parafii, by to błogosławieństwo objęło wszystkie domostwa".

O kulcie relikwii Krzyża Świętego w mogilskim sanktuarium donosiła prasa w pierwszej połowie XX wieku. W archiwum klasztornym nie zachował się jednak dokument potwierdzający autentyczność relikwii. Stąd od 1961 r. opactwo posiada już potwierdzoną, sporą cząstkę relikwii Krzyża Świętego pochodzącą z bazyliki Santa Croce w Rzymie, która pozostaje pod opieka tamtejszych cystersów. W maju 2008 r. relikwie zostały oprawione w nowy, mosiężny i złocony relikwiarz, ufundowany przez Jadwigę Wujecką.

Cysterskie opactwo w Mogile powstało w XIII wieku. Znajduje się tutaj otaczany kultem wizerunek Jezusa Ukrzyżowanego, sięgający najpewniej czasów króla Kazimierza Wielkiego. Mogilski krzyż nazywany jest "łaskami słynącym", o czym świadczą liczne wpisy do sanktuaryjnych ksiąg i zostawiane przy nim wota.

Mogilskie sanktuarium od początku swego biskupiego posługiwania w Krakowie często nawiedzał Karol Wojtyła. W roku 1974 zapoczątkował tradycję pielgrzymek pokutnych wiernych Krakowa do cysterskiego sanktuarium.

Jan Paweł II nie zapomniał o Mogile i Nowej Hucie jako papież. W czasie swej pierwszej apostolskiej podróży do ojczyzny, właśnie w Mogile, 9 czerwca 1979 r. w wygłoszonej homilii po raz pierwszy w nauczaniu papieskim użył wyrażenia "nowa ewangelizacja".

"Otrzymaliśmy znak, że na progu nowego tysiąclecia w te nowe nadchodzące czasy i nowe warunki wchodzi na nowo Ewangelia. Że rozpoczęła się nowa ewangelizacja, jak gdyby druga, a przecież ta sama co pierwsza. Dziękujemy dzisiaj przy Krzyżu mogilskim, a zarazem przy Krzyżu nowohuckim za tamten nowy początek ewangelizacji, który tutaj się dokonał, i prosimy wszyscy, ażeby był tak samo owocny - owszem, jeszcze bardziej owocny niż pierwszy" - powiedział wówczas Ojciec Święty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy