Nowy numer 13/2024 Archiwum

Kraków. Upamiętniono ofiary zbrodni katyńskiej

W związku z obchodami 80. rocznicy zbrodni katyńskiej upamiętniono oficerów Wojska Polskiego zamordowanych w 1940 r. przez NKWD. Tablica z nazwiskami płk. Felicjana Madeyskiego-Poraja, ppłk. Waleriana Orłowskiego i ppłk. Kazimierza Czyżewskiego została zamontowana na ścianie budynku Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego przy ul. Rydla 19.

Tablica została ufundowana przez krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej IPN i Wojewódzki Sztab Wojskowy w Krakowie. Jej uroczyste odsłonięcie odbędzie się w terminie późniejszym, ze względu na epidemię koronawirusa.

Pułkownik Felicjan Madeyski-Poraj (1890-1940) był od 1934 r. szefem Komendy Miasta Kraków. Za odwagę na polu bitwy w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. został odznaczony orderem Virtuti Militari. Po tej wojnie służył w wojskach samochodowych, kierował także w Ministerstwie Spraw Wojskowych Szefostwem Broni Pancernej. W trakcie kampanii wrześniowej 1939 r. został wzięty do niewoli sowieckiej i umieszczony w obozie jenieckim w Starobielsku, a potem zamordowany w Charkowie.

Podpułkownik Walerian Orłowski (1893-1940) był m.in. żołnierzem armii gen. Józefa Hallera we Francji. Walczył w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. Był oficerem 50 Pułku Piechoty, od 1929 r. - szefem Powiatowej Komendy Uzupełnień w Dębicy. Po wzięciu do niewoli sowieckiej w 1939 r. został umieszczony w obozie w Kozielsku, a następnie zamordowany w Katyniu.

Podpułkownik Kazimierz Marian Czyżewski (1893-1940) był oficerem m.in. w 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej, 49 Huculskim Pułku Strzelców i 19 Pułku Piechoty. Od 1933 r. był szefem Powiatowej Komendy Uzupełnień w Bochni. Po wzięciu do niewoli sowieckiej w 1939 r. został umieszczony w obozie w Kozielsku, a następnie zamordowany w Katyniu.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy