Nowy numer 15/2024 Archiwum

Powiat nowotarski wchodzi do strefy czerwonej, tatrzański - do żółtej. Kraków dostał ostrzeżenie

Nowa lista powiatów objętych obostrzeniami obowiązywać będzie od piątku 21 sierpnia.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło dziś zmiany na listach powiatów "żółtych" i "czerwonych". Z listy "żółtej" został skreślony powiat limanowski, który zastąpił powiat tatrzański (tydzień temu dostał ostrzeżenie). Z kolei powiat nowotarski, który w ubiegłym tygodniu został strefą "żółtą", teraz stał się "czerwony". W województwie małopolskim w tej kategorii cały czas pozostają także Nowy Sącz i powiat nowosądecki.

W związku z tymi zmianami starostwo tatrzańskie apeluje zarówno do mieszkańców, jak i do turystów (którzy także wpływają na sytuację pod Tatrami) o przestrzeganie zasad sanitarnych.

- Prosimy, aby nosić maseczki, dezynfekować ręce, przestrzegać dystansu społecznego. Musimy się wzajemnie szanować. Chodzi o dobro wszystkich - mówi Andrzej Łęcki, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Publicznego starostwa w Zakopanem.

Według informacji zakopiańskiego sanepidu na terenie powiatu tatrzańskiego na COVID-19 chore są 174 osoby, z czego 15 jest w szpitalu, a pozostałe przebywają w izolacji domowej. Kwarantanną objęto 170 osób. Od początku epidemii w powiecie tatrzańskim zakażone zostały 220 osoby, z czego 44 wyzdrowiały, a 2 zmarły.

Z kolei w powiecie nowotarskim i mieście Nowym Targu chorych jest 318 osób. Ostatniej doby przybyło tam 26 nowych przypadków. Od początku epidemii odnotowano 365 przypadków zakażeń, z czego 44 osoby wyzdrowiały, a 3 zmarły. Na kwarantannie pozostaje 673 mieszkańców.

Ministerstwo zdrowia wydało także ostrzeżenie dla kilku miast, w tym dla Krakowa, który jest blisko wejścia do strefy żółtej. Jeśli sytuacja epidemiczna nie ulegnie poprawie, nastąpi to prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni przybyły tu 482 zakażenia. Coraz trudniejsza staje się także sytuacja w Szpitalu Uniwersyteckim - jedynym jednoimiennym w województwie małopolskim - gdzie zostało już tylko kilkadziesiąt łóżek dla chorych na COVID-19.

W "czerwonych" powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz limit: maksymalnie 1 osoba na 4 m kw.

Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity: maksymalnie 1 osoba na 4 m kw., do 150 osób na zewnątrz. W kinach zajęte może być 25 proc. miejsc, a parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencje nie odbywają się. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie - 1 osoba na 10 m kw. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.

W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 -metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest tez limit - max. 1 osoba na 4 m kw. W kinach także jest limit 25 proc. zajętych miejsc.

W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoba na 4 m kw. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 m kw. Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 m kw. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25 proc. widowni.

Zgodnie z przepisami w całym kraju istnieje obowiązek zakrywania nosa i ust, m.in. w środkach publicznego transportu zbiorowego, w obiektach handlowych i w miejscach ogólnodostępnych, chyba że będzie zachowana odległość 1,5 m. Można być z tego zwolnionym z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej (w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim) oraz trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy