Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II zorganizował debatę o wychowaniu

Jej uczestnicy przekonywali, że współczesne rodziny są jak samotne wyspy.

W debacie "Wychowanie do wartości - ale jak i po co?", poświęconej tematyce kształtowania właściwych postaw u młodego pokolenia, wzięli udział specjaliści z zakresu wychowania dzieci i młodzieży: prof. Zbigniew Nęcki (psycholog społeczny, specjalista w zakresie komunikacji mediacji), s. Katarzyna Jakubiec (dyrektor SP 164 w Krakowie), ks. dr Paweł Gałuszka (dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie) oraz Alina i Maciej Sikorscy (rodzice wielodzietni). Debatę moderowała Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, publicystka i dziennikarka TVP, żona i mama dwóch córek.

Goście próbowali m.in. odnaleźć odpowiedź na pytanie, jaką postawę powinni kreować rodzice i wychowawcy w młodym pokoleniu, względem złych postaw i trendów, które narzuca nam dzisiejszy świat.

- Wychowanie to odpowiedzialne, długofalowe i wielowymiarowe postępowanie, w którym wszelkie uproszczenia są błędem intelektualnym, a w dalszej konsekwencji - też pedagogicznym. Współczesna kultura oferuje bardzo zróżnicowany pakiet wartości oraz różnorodne orientacje w zachowaniu ludzi - w dzisiejszym świecie popiera się zarówno agresję, jak i błogosławieństwo. Bogactwo oferty, przed którą staje młody człowiek, jest ogromne. Naszym zadaniem jest pomóc mu trafnie wybrać drogę - mówił prof. Nęcki.

Istotną, a może wręcz fundamentalną rolę w wychowaniu dzieci stanowi postawa prezentowana przez jego rodziców i wychowawców. Najmłodsi kreują wtedy swoje wzorce na podstawie zachowań dorosłych, z którymi mają kontakt. Jeśli natomiast w domu wyznawane są zupełnie inne wartości niż w szkole, wówczas w dzieciach pojawia się rozdarcie, które może stać się początkiem wielu poważnych problemów rozwojowych.

- Wychowywanie dzieci w szkole jest bardzo trudnym zadaniem. My, jako grono pedagogiczne, poznajemy dzieci, które przychodzą do nas z pewnymi zachowaniami, wartościami i nawykami zaczerpniętymi od swojej rodziny. Zawsze powtarzam, że przyjmując dziecko do szkoły, dyrektor przyjmuje tak naprawdę całą jego rodzinę. Środowisko domowe może być dla nas, wychowawców szkolnych, bardzo dużą pomocą lub ogromną trudnością - tłumaczyła s. Katarzyna.

Ksiądz Gałuszka mówił z kolei o trzech filarach, które stanowią kluczową rolę w wychowaniu młodego pokolenia. - Żyjemy w czasach, w których środowisko stawia mocny nacisk na indywidualność. Nie przykłada się wagi względem przynależności do danej grupy. Rodziny są jak samotne wyspy. Drugą kwestią jest tradycja. Dzisiaj na ulicach promuje się odcięcie od tradycji i historii, co w konsekwencji prowadzi do dehumanizacji człowieka. Trzecim ważnym aspektem jest autorytet. W wychowaniu ważną rzeczą jest to, by mając swoje doświadczenie, pokazać komuś, w którym kierunku może iść, by czuł się bezpieczny - podpowiadał ks. Gałuszka.

Na zakończenie debaty A. i M. Sikorscy mówili o swoim przepisie na właściwe wychowanie. Zdradzili, że relacje z dziećmi budują na wzajemnym szacunku i obecności, w której najdoskonalej wyraża się miłość, oraz na byciu żywym świadectwem dla innych.

Debacie patronował m.in. "Gość Krakowski".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy