Nowy numer 17/2024 Archiwum

Obchody Triduum Paschalnego w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej

Ze względu na pandemię tradycyjne kalwaryjskie Misteria Męki Pańskiej po raz drugi w historii zostały odwołane.

W Wielkim Tygodniu sprawowane są jedynie - z zachowaniem norm sanitarnych - celebracje liturgiczne i nabożeństwa.

Dziś, w Wielki Czwartek, o godz. 15 odprawione zostaną Droga Krzyżowa i Koronka do Bożego Miłosierdzia. O godz. 17 rozpocznie się Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wieczerniku, a o godz. 19 - Msza św. Wieczerzy Pańskiej w bazylice, transmitowana na YouTubie. Przez całą noc trwać też będzie adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy adoracji, zwanej Ciemnicą, przygotowanej w tym roku przy ołtarzu św. Józefa.

W Wielki Piątek adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy trwać będzie do godz. 10, a spowiedź - od godz. 6 do 16.

O godz. 10 metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski wygłosi kazanie w bazylice (transmitowane online na https://bit.ly/3rD1mSb), a następnie, również w bazylice, odprawiona zostanie Droga Krzyżowa z bazyliki (także transmitowana online). Nabożeństwo będzie nagłośnione od stacji U Piłata, dlatego istnieje możliwość indywidualnego uczestnictwa na dróżkach. O godz. 12 rozpocznie się Liturgia Męki Pańskiej w bazylice (transmisja online), a po niej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do kościoła Grobu Pana Jezusa na wzgórzu Ukrzyżowania. Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pana Jezusa trwać będzie do Rezurekcji w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

O godz. 15 rozpocznie się też nowenna przed Świętem Miłosierdzia Bożego w bazylice (transmisja online). O godz. 15.25 na antenie TVP3 w paśmie ogólnopolskim będzie można zobaczyć reportaż o Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, a o godz. 15.45 w TVP1 - koncert pieśni pasyjnych "W Jego ranach uzdrowienie" z kalwaryjskiej bazyliki. Wieczorem, o godz. 18.40, w TVP Historia odbędzie się zaś telewizyjna premiera filmu dokumentalnego "Polska Jerozolima".

W Wielką Sobotę Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się w bazylice o godz. 19. W niedzielę o godz. 6 rano ze wzgórza Ukrzyżowania wyruszy procesja rezurekcyjna. Weźmie w niej udział wyłącznie służba liturgiczna, a wierni proszeni są o zajęcie miejsc w bazylice i na Placu Rajskim.

- Choć przygotowania, które rozpoczęły się wiele tygodni temu, szły pełną parą, by wszystko mogło się odbyć zgodnie z tradycją, sytuacja związana z pandemią pokrzyżowała plany. Uważam, że najważniejsze są zdrowie i bezpieczeństwo ludzi, dlatego wydarzenia Wielkiego Tygodnia zostały ograniczone do nabożeństw i celebracji liturgii, a więc do najbardziej istotnych aspektów Triduum Paschalnego - komentuje o. Konrad Cholewa OFM, kustosz sanktuarium.

- Jednocześnie jestem też przekonany, że brak misteriów jest wielkim uszczerbkiem na duchu zarówno dla pielgrzymów, jak i dla nas, zakonników opiekujących się sanktuarium. To, co dzieje się tutaj, zaczynając od Niedzieli Palmowej, a kończąc na Niedzieli Zmartwychwstania, daje bowiem duchową siłę na wiele miesięcy - dodaje.

Ojciec Konrad zachęca też pielgrzymów do indywidualnej oraz rodzinnej modlitwy na dróżkach i w bazylice, z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy