Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nocne odkrywanie klasztornych tajemnic

Cela zakonna z oryginalnym umeblowaniem, klasztorne korytarze, możliwość skosztowania specjałów kuchni mniszek - to niektóre z atrakcji przygotowanych w ramach Nocy Cracovia Sacra, która odbędzie się 14 i 15 sierpnia.

To już 14. odsłona Nocy Cracovia Sacra, której celem jest prezentacja fenomenu kultury duchowej miasta. W tym roku wydarzenia w krakowskich klasztorach organizowane są pod hasłem "Wizerunki maryjne w sztuce sakralnej".

W wielu świątyniach pod Wawelem od wieków czczone są obrazy maryjne. Najliczniejszą grupę tworzą tzw. Hodegetrie krakowskie - najstarszy i najbardziej rozpowszechniony typ ikonograficzny przedstawienia Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus na ręku. Nazwa związana jest z klasztorem Hodegon w Konstantynopolu, gdzie był przechowywany pierwowzór obrazu.

W kulcie tych wizerunków duchowość ściśle spleciona jest z historią Polski i dziejami Krakowa (wojny, klęski żywiołowe, epidemie). Tegoroczna Noc Cracovia Sacra jest okazją do prezentacji tego wyjątkowego dziedzictwa sakralnego. W programie, oprócz zwiedzania najcenniejszych obiektów sakralnych, przewidziano wiele wystaw tematycznych (m.in. w klasztorze karmelitów na Piasku, opactwie cystersów w Mogile, opactwach benedyktynów w Tyńcu i benedyktynek w Staniątkach, bazylikach jezuitów i bernardynów, klasztorze Zgromadzenia Księży Misjonarzy na Stradomiu) oraz koncerty muzyki sakralnej.

Siostry benedyktynki w Staniątkach zapraszają, żeby zajrzeć za klasztorną klauzurę. Będzie można zobaczyć celę zakonną z oryginalnym umeblowaniem znajdującą się w wysokim na ponad 12 metrów korytarzu. Trasa zwiedzania poprowadzi przez wewnętrzny wirydarz oraz ekspozycję, której motywem przewodnim będą obrazy Matki Bożej oraz mające kilka wieków starodruki.

Tradycyjnie już odbędzie się koncert w klimatycznym wnętrzu kościoła - tym razem wystąpi zespół wokalny Flores Rosarum. Mniszki zapraszają również do degustacji i nabycia produktów przygotowanych w klasztorze.

Cystersi z Mogiły zapraszają do zwiedzania dwóch ekspozycji: "Wizerunki maryjne w sztuce sakralnej" (reprodukcje obrazów Matki Boskiej z Dzieciątkiem) oraz "Madonny w kapliczkach przydrożnych" (wystawa ze zborów Krakowskiego Klubu Fotograficznego). W ich opactwie odbędzie się ponadto koncert "Nad Wszystko Cud" w wykonaniu Joanny Słowińskiej z zespołem.

Siostry bernardynki przygotowały na dziedzińcu przed sanktuarium św. Józefa wystawę plenerową "Hodegetrie Krakowskie" (fotografie z Archiwum Wydziału Konserwacji Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie), a karmelici z klasztoru Na Piasku - widowisko światła, muzyki i słowa w wykonaniu artystów Piwnicy św. Norberta. W kościele reformatów odbędzie się premierowy spektakl oratoryjny "Madonno, krakowska Madonno..." w wykonaniu artystów Teatru Loch Camelot i Chóru Kameralnego Auxilum.

Dodatkową atrakcją Nocy będzie możliwość zwiedzania Wieży Zygmuntowskiej na Wawelu, w związku z obchodzonym w tym roku 500-leciem dzwonu Zygmunt, a także podziwianie odrestaurowanego ołtarza Wita Stwosza w bazylice Mariackiej.

Z uwagi na sytuację pandemiczną wejście na wszystkie wydarzenia w ramach Nocy Cracovia Sacra będzie limitowane, z zachowaniem środków bezpieczeństwa wg wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szczegółowy program Nocy, jak również wszelkie informacje na temat udziału w poszczególnych wydarzeniach dostępne są na stronie: krakowskienoce.pl.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy