Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Sanktuarium na Wiktorówkach ze "Złotym Krokusem" Podhalańskiej Turystki

Znane sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach w Tatrach otrzymało I miejsce w kategorii atrakcja turystyczna w Konkursie "Złote Krokusy" Podhalańskiej Turystyki. Przyznanie nagród odbyło się w czasie podhalańskich obchodów Światowego Dnia Turystyki, który odbywał się w Termach Chochołowskich w Chochołowie na Podhalu.

Pomysłodawcą spotkania branży turystycznej był minister Andrzej Gut-Mostowy związany z Ministerstwem Turystyki. - Podhale jako region wyjątkowo atrakcyjny turystycznie, zarówno pod względem krajobrazowym, jak i bazy noclegowej, gastronomicznej i rekreacyjnej, w pełni zasługuje na to, aby stać się ważną częścią obchodów święta turystyki w Polsce. Do tego jest miejscem, gdzie górale bardzo dbają o podtrzymywanie tradycji - mówił.

W czasie podhalańskich obchodów Światowego Dnia Turystki zostały wręczone nagrody w Konkursie "Złote Krokusy" Podhalańskiej Turystki. W kategorii I - atrakcja turystyczna - I miejsce zajęło sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach w Tatrach. Nagrodę odebrał tamtejszy duszpasterz o. Mateusz Jacukiewicz. - Zawsze czekamy na turystów czy po prostu pielgrzymów z otwartymi sercami. Tym bardziej jesteśmy wdzięczni za tę nagrodę - mówił o. Jacukiewicz.

Matka Boża objawiła się w okolicach Rusinowej Polany małej dziewczynce - Marysi - w 1861 roku. Od tego czasu górale otoczyli to miejsce szczególnym kultem. Powstało sanktuarium, w którym wiele osób zawiera związki małżeńskie, ale też przychodzą tu ludzie gór. Mur okalający sanktuarium to symboliczny cmentarz, na którym widnieją tablice osób, które zginęły w górach albo były z nimi związane.

Starosta tatrzański Piotr Bąk zaznaczył, że na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego, w którego granicach leży też sanktuarium na Wiktorówkach, w kończącym się okresie letnim weszły 2 mln osób. - Nie mówiłbym o Podhalu i turystyce, ale rozpatrywałbym sprawę w szerszym kontekście - jako Podtatrze, również teren słowacki. Mamy szczególne zasoby w kulturze, ale i przyrodzie poprzez choćby 4 parki narodowe - mówił. Zauważył ponadto, że było mniej interwencji ratowników TOPR, bo nieco ponad 300. - Na pewno zmieniła się organizacja przyjazdów turystów, którzy rezerwują pobyt na kilka dni, a nie na tydzień czy dwa tygodnie. Zdecydowanie mniej było turystów zagranicznych - podkreślał starosta tatrzański.

Wicestarosta nowotarski Bogusław Wakamundzki podkreślił rolę "magicznego" Zakopanego, które wciąż przyciąga turystów. - Jednak wokół powstają wciąż nowe obiekty, które turyści chętnie wybierają, także na Spiszu i Orawie - zauważył. Poddał też myśl, by wrócić do organizacji zimowej olimpiady na naszym terenie razem ze Słowacją.

Przedstawiciele branży turystycznej podkreślili duże znaczenie bonu turystycznego. - Do naszego obiektu dzięki bonowi weszło aż 50 tys. osób. Warto pomyśleć o jego kontynuacji - mówił przedstawiciel Term Chochołowskich.

Wśród uczestników podhalańskich obchodów Światowego Dnia Turystyki wielu było samorządowców, do których powędrowały medale "Za zasługi dla turystyki". Do Chochołowa przyjechali burmistrzowie Nowego Targu, Zakopanego czy Rabki, a także wójtowie z podhalańskich gmin. Wybrani samorządowcy otrzymali odznaki "Za zasługi dla turystyki" i "Za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej". Otrzymali je także wybrani przedstawiciele firm.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy