powrót
Wiara.pl - Serwis

Krakowski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
  • GN 18/2025
    GN 18/2025 Dokument:(9238269,Człowiek jednej roli)
  • GN 17/2025
    GN 17/2025 Dokument:(9228937,Synchronizacja i piękni ludzie)
  • Historia Kościoła (9) 03/2025
    Historia Kościoła (9) 03/2025 Dokument:(9220196,Państwo ze stosów. Czy Francja podłożyła za dużo ognia pod własną historię?)
  • GN 16/2025
    GN 16/2025 Dokument:(9218524,Zwycięzca śmierci)
Kraków. Aparat fotograficzny jako narzędzie mistyczne  
Fotografie ukazują przejmujące zbliżenia rzeźby Chrystusa na krzyżu, wiszącej w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu. Grzegorz Kozakiewicz

Kraków. Aparat fotograficzny jako narzędzie mistyczne przejdź do galerii

Wystawa "Krucyfiks" otwarta 16 lutego w Muzeum Archidiecezjalnym prezentuje zdjęcia wykonane przez wybitnego fotografika Tomasza Sobeckiego. Ukazują przejmujące zbliżenia rzeźby Chrystusa na krzyżu, wiszącej w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu.

Grzegorz Kozakiewicz

|

GOSC.PL

dodane 16.02.2024 20:41

W Muzeum Archidiecezjalnym rzadko pokazywane są wystawy fotografii. Ta, eksponowana w okresie Wielkiego Postu, ma oddziaływanie wyjątkowe. Tomasz Sobecki zetknął się ze wspomnianą średniowieczną rzeźbą jako mały chłopiec, który idąc na lekcje religii, musiał przechodzić przez ciemny kościół, w którym jedynym oświetlonym elementem był przerażający dla dziecka obraz męki człowieka. Ten obraz zapadł w pamięci Sobeckiego, który w późniejszym życiu odnalazł się jako fotografik, ale fotografik o zacięciu mistycznym, analizujący obiektywami swoich aparatów tajemnicę Krzyża.

- Lata 70. były dla mnie okresem intensywnych przeżyć religijnych, pogłębionych lekturą teologiczną. Krucyfiks z kościoła WNMP był tajemniczym wizerunkiem Chrystusa, który inspirował mnie do przemyśleń już od dzieciństwa, a intensywnie oddziaływał emocjonalnie po wiek dojrzały. Fotografowanie tego właśnie krucyfiksu stało się początkiem mojej sztuki fotografii, rozumianej jako formułowanie własnych myśli przy pomocy aparatu fotograficznego oraz dzielenia się tym przekazem z innymi ludźmi - mówi autor.

Dramat Golgoty, który wydarzył się  dwa tysiące lat temu, zmaterializowany przez nieznanego twórcę w krucyfiksie 1500 lat później, stał się punktem wyjścia dla nowej formy ekspresji tego wydarzenia, wypowiedzianej przez innego artystę pod koniec XX wieku. Praca fotografika byłaby niemożliwa bez wcześniejszego o pół tysiąca lat dzieła rzeźbiarza - krucyfiksu - materialnego punktu odniesienia dla sztuki fotografii. Fotografik bowiem sam nie tworzy obrazu, poczynając od białej płaszczyzny, jak czyni to malarz, lecz opiera swój proces formułowania myśli na fotografowaniu materialnie istniejącej rzeczywistości.

Fakt, że wystawa ta jest pokazywana w okresie Wielkiego Postu, przysparza pokazanym na niej zdjęciom dodatkowych, mistycznych znaczeń, które, jak można przypuszczać, były od początku intencją artysty. Współczesny twórca-fotografik nawiązuje w ten sposób do dzieła XV-wiecznego anonimowego rzeźbiarza, jednocząc się z nim w próbie interpretacji Ofiary.

Ekspozycję otwartą przy udziale bp. Roberta Chrząszcza można będzie oglądać w siedzibie Muzeum Archidiecezjalnego Karola Wojtyły (ul. Kanonicza 19) do 28 marca.

Kraków. Aparat fotograficzny jako narzędzie mistyczne   - Fotografowanie tego właśnie krucyfiksu stało się początkiem mojej sztuki fotografii rozumianej jako formułowanie własnych myśli przy pomocy aparatu fotograficznego oraz dzielenia się tym przekazem z innymi ludźmi - mówi Tomasz Sobecki. Grzegorz Kozakiewicz
1 / 1
Wystawa fotografii Tomasza Sobeckiego "Krucyfiks"

WIARA.PL DODANE 16.02.2024 AKTUALIZACJA 21.02.2024

Wystawa fotografii Tomasza Sobeckiego "Krucyfiks"

​Wystawa "Krucyfiks" otwarta 16 lutego w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie prezentuje zdjęcia wykonane przez wybitnego fotografika Tomasza Sobeckiego. Ukazują przejmujące zbliżenia rzeźby Chrystusa na krzyżu, wiszącej w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu.  
FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • FOTOGRAFIK TOMASZ SOBECKI
  • KRAKÓW
  • KRUCYFIKS
  • MUZEUM ARCHIDIECEZJALNE W KRAKOWIE
  • WYSTAWA FOTOGRAFII
  • WYSTAWA FOTOGRAFII TOMASZA SOBECKIEGO

Polecane w subskrypcji

  • Czy zdarzyło się, że decyzja kolegium kardynalskiego podjęta została pod przymusem? Burzliwa historia konklawe
    • Konklawe
    • Piotr Legutko
    Czy zdarzyło się, że decyzja kolegium kardynalskiego podjęta została pod przymusem? Burzliwa historia konklawe
  • Papież – człowiek Ewangelii
    • Agata Puścikowska / ks. Janusz Chyła
    Papież – człowiek Ewangelii
  • Franciszek nadawał na falach, które młodzież doskonale rozumiała
    • Kościół
    • Marcin Jakimowicz
    Franciszek nadawał na falach, które młodzież doskonale rozumiała
  • Budowniczy mostów. Papież Franciszek i jego inspirujące podróże apostolskie
    • Kościół
    • Szymon Babuchowski
    Budowniczy mostów. Papież Franciszek i jego inspirujące podróże apostolskie
  • Brat Franciszek. Papież, który nie lękał się gestów symbolicznych, wręcz rewolucyjnych
    • Kościół
    • ks. Rafał Skitek
    Brat Franciszek. Papież, który nie lękał się gestów symbolicznych, wręcz rewolucyjnych
  • Prezydent Zełenski był jednym z częściej przyjmowanych przez papieża Franciszka światowych przywódców
    • Świat
    • Andrzej Grajewski
    Prezydent Zełenski był jednym z częściej przyjmowanych przez papieża Franciszka światowych przywódców
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O Diecezji
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE