Nowy numer 13/2024 Archiwum

Od legionisty do komandosa

Już w najbliższy weekend po Niepołomicach ramię w ramię przechadzać się będą rzymscy legioniści i amerykańscy komandosi. Na 28–30 września zaplanowano siódmą edycję Pól Chwały.

Pola Chwały, czyli Otwarte Spotkania Wargamingowe, to trzydniowa impreza, podczas której grupy rekonstrukcyjne prezentują mundury, broń i realia codziennego życia żołnierzy na przestrzeni wieków oraz przygotowują rekonstrukcje mniejszych i większych potyczek – od czasów Cesarstwa Rzymskiego po dzień dzisiejszy. Oprócz oglądania przygotowanych pokazów, odwiedzający Pola Chwały mogą sami wcielić się w role historycznych bohaterów, wypożyczając stroje czy próbując swoich sił w grach planszowych, fabularnych, bitewnych czy karcianych.

Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych, jak choćby sobotnie "Pantagruchnięcie w Gargantuły", które przeniesie ich do baśniowego świata pełnego zadziwiających stworzeń.

Wszystko zacznie się w piątkowe popołudnie, które upłynie na budowie stanowisk bojowych, rozstawianiu namiotów, przygotowywaniu makiet i miejsc do rozmaitych gier. W sobotę, od rana, na pasjonatów historii czekać będą pokazy i rekonstrukcje, a wieczorem – koncert Jacka Kowalskiego „Dumy Staropolskie”. Na niedzielę zaplanowano między innymi defiladę grup rekonstrukcyjnych ulicami miasta oraz „Okazowanie wojska wszelakiego”, czyli przedstawienie każdej z grup.

Szczegółowy program imprezy i plan poszczególnych obozowisk można znaleźć na stronie internetowej: www.polachwaly.pl. Ponadto najświeższe informacje dostępne są na profilu „Pól Chwały” na portalu facebook.

W tym roku atrakcjom bitewnym towarzyszyć będzie również konferencja naukowa, trwająca od 29 do 30 września. Odczyty będą się odbywać w Centrum Konferencyjnym im. Lecha Wałęsy na Zamku Królewskim w Niepołomicach.

Wstęp – zarówno na teren pokazów, jak i na konferencję naukową – jest bezpłatny. Poprzednią edycję odwiedziło około 20 tys. uczestników, którzy podziwiali stroje i wyposażenie bojowe, prezentowane przez 900 członków grup rekonstrukcyjnych.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy