Do Krakowa powróci konsulat Węgier. Taką potrzebę widzi dr Iván Gyurcsik, nowy ambasador węgierski w Polsce.
Ambasador gościł w Krakowie 8 i 9 listopada. Było to pierwsze miasto, jakie odwiedził po złożeniu 26 października listów uwierzytelniających w Warszawie. Pod Wawelem odwiedził m.in. metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego i władze województwa małopolskiego. Rozmawiał z nimi m.in. o potrzebie przywrócenia konsulatu Węgier w Krakowie, który został zlikwidowany w 2009 r.
– Kontakty Węgier z południem Polski są od wieków czymś naturalnym. Chcielibyśmy, aby sieć tej współpracy była bardzo silna – powiedział ambasador na spotkaniu w siedzibie IPN z krakowskimi przyjaciółmi węgierskich „bratanków”. – Rząd premiera Orbana po wygraniu wyborów zadeklarował chęć ponownego otwarcia konsulatu naszego kraju w Krakowie. Zrobię, co mogę, aby stało się to jak najszybciej – dodał. – Uczestnicy narodowych pielgrzymek węgierskich, które docierają także pod Wawel, mówią, że Kraków to „nasza ziemia święta”, pełna pamiątek polsko-węgierskiej przeszłości – uzupełnił towarzyszący ambasadorowi dr Imre Molnar, pierwszy radca ambasady węgierskiej w Warszawie.
Uczestnicy spotkania, m.in. plastyk i poeta Adam Macedoński, w 1956 r. ochotnik tworzącego się w Krakowie legionu mającego iść na pomoc Węgrom, radni miejscy Adam Kalita i Ryszard Kapuściński, historycy Wojciech Frazik, Tadeusz Kopyś i Jarosław Szarek, przedstawili pomysły intensyfikacji stosunków polsko-węgierskich na gruncie krakowskim. Była mowa o współpracy szkół, zorganizowaniu Festiwalu Kultury Węgierskiej i szlaków turystycznych śladami wspólnej przeszłości. Jako patronów współpracy przywoływano m.in. postacie mieszkającego niegdyś w Krakowie znanego poety węgierskiego z XVI wieku Balinta Balassiego, pomagającego Polakom w czasie II wojny światowej hrabiego Janosza Esterhazego, wnuka rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Stanisława Tarnowskiego oraz profesora historii tegoż uniwersytetu Wacława Felczaka, w czasie wojny kuriera podziemia polskiego do Budapesztu, po wojnie zaś badacza historii Węgier i doradcy węgierskiej opozycji antykomunistycznej.