• facebook
 • rss
 • EWUŚ nam pomoże?

  pl/ew

  dodane 17.11.2012 08:44

  Jest nadzieja, że wreszcie Narodowy Fundusz Zdrowia pójdzie na rękę pacjentom i lekarzom. Od 1 stycznia w Małopolsce wchodzi nowy system komputerowy, który pokaże czy jesteśmy ubezpieczeni.

  EWUŚ – to system, za pomocą którego po wpisaniu numeru pesel pacjenta lekarz przekona się, czy płaci on składki. Jeśli tak, to w specjalnym okienku na ekranie komputera pojawi się zielone światło, jeśli nie – będzie to światło czerwone. Co ważne, jeśli nie zapali się zielona lampka, nie oznacza to, że musimy zapłacić za wizytę, jeśli wiemy, że jesteśmy ubezpieczeni.
  – Wówczas możemy wypełnić specjalne oświadczenie (na wskazanym druku), w którym swoim podpisem potwierdzamy swoje ubezpieczenie. Złożenie fałszywego oświadczenia pociąga za sobą konsekwencje prawne – mówi Urszula Ścibior, naczelnik wydziału spraw świadczeniobiorców w małopolskim oddziale NFZ.
  Lekarze będą mieli także obowiązek przyjęcia każdego chorego dziecka do 18. roku życia. System elektroniczny, po wpisaniu numeru pesel dziecka, zawsze wygeneruje w okienku zielone światło.
  Od nowego roku nie będzie już zatem konieczności zabierania książeczki ubezpieczeniowej czy druku RMUA, które poświadczą nasze ubezpieczenie. – Jeśli tylko system się sprawdzi, to dla pacjenta będzie to ogromny przełom. Obecnie wielokrotnie spotykamy się z przypadkami, iż mimo że pacjent jest ubezpieczony, ale nie ma przy sobie dokumentu potwierdzającego to ubezpieczenie, musi płacić. Od nowego roku tak nie będzie – mówi Tomasz Filarski, kierownik działu skarg i wniosków w małopolskim oddziale NFZ.
  System bardzo ułatwi pracę także lekarzom. – Po wejściu systemu w życie to nie oni będą ponosić odpowiedzialność za przyjęcie bezpłatnie pacjenta nieubezpieczonego, przy którego numerze pesel w systemie zaświeci się zielone światło, lub jeśli złożył on fałszywe oświadczenie. Ta odpowiedzialność przechodzi na Narodowy Fundusz Zdrowia – mówi Urszula Ścibior.
  Obecnie w Małopolsce trwają testy systemu w czterech przychodniach, a 200 kolejnych czeka na uzyskanie możliwości korzystania z eWUŚ. W NFZ przyznają, że na początku mogą pojawiać się problemy z systemem.
  Każda małopolska placówka, która chce brać udział w systemie, otrzymuje bezpłatne oprogramowanie, które współpracuje z usługą sieciową udostępnioną przez NFZ.
   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół