• facebook
 • rss
 • Honorowy obywatel Bartoszewski

  Bogdan Gancarz

  dodane 06.02.2013 14:07

  Władysław Bartoszewski, historyk, publicysta, został Honorowym Obywatelem Krakowa. Wyróżniono go m.in. za przyczynianie się do zachowywania pamięci o przeszłości narodowej.

  – W losach Władysława Bartoszewskiego słychać echa młodości w międzywojniu – czasie wielkiego entuzjazmu wobec odzyskanej ojczyzny, jest walka z okupantem, dramatyczne chwile spędzone w Auschwitz, krzewienie wolnego słowa i wsparcie dla więźniów, w tym szczególnie piękną kartę w „Żegocie” – Radzie Pomocy Żydom, trud powojennej odbudowy państwa, wielkie zasługi w opozycji, wieloletnia działalność dydaktyczna, naukowa, publicystyczna, wielka polityka i dyplomacja. Każda z tych kart życiorysu jest dowodem na siłę charakteru, odwagę, patriotyzm, niewzruszone trwanie przy własnych przekonaniach i wartościach – powiedział w laudacji Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

  91-letni Władysław Bartoszewski nie ukrywał swoich krakowskich sentymentów. – Dla mnie Kraków jest miejscem szczególnym, od 1944 r. miejscem mojej wspólnej z krakowiankami i krakowiakami pracy niepodległościowej i społecznej. Poznałem go bliżej po powstaniu warszawskim, gdy przyjechałem tu na rozkaz moich przełożonych, aby pełnić funkcję sekretarza redakcji głównego organu prasowego AK – „Biuletynu Informacyjnego”. Moim szefem był wówczas sławny krakowianin prof. Kazimierz Kumaniecki, filolog klasyczny – powiedział.

  – Przez 25 lat byłem etatowym pracownikiem krakowskiego „Tygodnika Powszechnego”, co zaowocowało znajomością z ważnymi osobami związanymi z tym środowiskiem, m.in. Jerzym Turowiczem, no i Karolem Wojtyłą – dodał nowy obywatel honorowy podwawelskiego grodu. Wspomniał, że nadal jest związany z Krakowem, współpracując m.in. ściśle z Muzeum AK.

  Przywołał również rodzinne związki z Krakowem i Małopolską. – Moim ojcem chrzestnym i opiekunem ideowym był mąż siostry mojej matki Jan Cygankiewicz z Bochni, żołnierz I Brygady, potem Wojska Polskiego i Armii Krajowej, mieszkający po wojnie w Krakowie i tu pochowany na cmentarzu Rakowickim. Korzenie małopolskie ma również moja żona Zofia. Jej matka pochodziła z Nowego Sącza, ojciec zaś z Sierszy – wspominał.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół