• facebook
 • rss
 • Eksponaty mają głos

  Bogdan Gancarz

  dodane 06.03.2013 12:13

  W Muzeum Narodowym „przemówiły” eksponaty. Zwiedzający nie tylko zobaczą, ale i usłyszą, jakie dźwięki wydawały otaczające nas niegdyś przedmioty.

  To efekt rozpoczętego niedawno projektu „Muzeum Dźwięków”. W Galerii Rzemiosła Artystycznego krakowskiego Muzeum Narodowego ćwierka kanarek z pozytywki, brzęczy staropolska łyżka, tyka zegar, dzwoni dzwon, słychać płacz dziecka ze starej kołyski. Wszystko to zwiedzający może usłyszeć za pomocą własnego telefonu komórkowego, wyposażonego w darmową aplikację „Muzeum Dźwięków”, lub urządzenia wypożyczonego w muzeum.

  – To ożywi naszą placówkę. Pobudzi wyobraźnię zwiedzających. Uruchomi nie tylko wzrok, ale i słuch – powiedziała Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego.

  Co ciekawe, jedynie głos pozytywkowego kanarka pochodzi z konkretnego muzealnego eksponatu. Inne dźwięki zostały  nagrane pod kierunkiem pomysłodawcy przedsięwzięcia – Krzysztofa „Arszyna” Topolskiego – przez grupę młodzieży ze świetlic środowiskowych.

  Na razie pod „dźwiękowym mikroskopem” (jak zatytułowano udźwiękowienie eksponatów w Galerii Rzemiosła Artystycznego) znalazło się 17 przedmiotów. Piętnaście kolejnych „przemówi” zaś niebawem.

  – Czekamy na pomysły ich udźwiękowienia – powiedział Krzysztof Topolski. – Wystarczy wejść na stronę internetową: www.muzeum.dzwiekow.pl, zerknąć na pokazane tam fotografie przedmiotów i wysłać pod podanym tam adresem propozycje aranżacji dźwiękowej jednego lub kilku z nich. Wybierzemy najlepsze z propozycji.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół