• facebook
 • rss
 • Zielonym do góry

  mk

  dodane 21.04.2013 00:41

  Ogólnopolskie obchody Święta Lasu, w których wziął udział Bronisław Komorowski, prezydent RP, odbyły się w tym roku w Niepołomicach.

  W przemówieniu wygłoszonym na Zamku Królewskim w Niepołomicach, prezydent Komorowski wyraził zadowolenie z dobrej kondycji polskich lasów i ich nieustannego rozwoju. - Las też się zmienia, zmienia się sposób zarządzania lasem i prowadzenia gospodarki leśnej. Widać, jak ważne jest zastosowanie na czas nowej wizji tego, co służy polskiej przyrodzie, polskim lasom - mówił prezydent RP.

  - Widzę rosnącą logikę zagospodarowania lasów, wielki wysiłek środowiska. Widać to też po tym, że do tego zawodu chce się dostać coraz więcej osób - wy w warunkach rynkowych wygrywacie konkurencję – dodawał.

  Jak zauważył, zwiększa się lesistość Polski, która wynosi już blisko 30 proc. powierzchni kraju. Jest to wynik bliski europejskiej średniej, która wynosi 32 proc. Każdego roku polscy leśnicy sadzą ponad 500 mln nowych drzew. Od 1995 roku do 2012 roku posadzono 33 tys. hektarów lasów (Obecnie zajmują one 9,1 mln hektarów powierzchni kraju).

  Przed oficjalnym spotkaniem w zamku Bronisław Komorowski wraz z niepołomicką młodzieżą i leśnikami wziął udział w sadzeniu młodych buków. - Do roboty! Zielonym do góry - żartował prezydent. Na polanie Sitowiec, położonej na skraju Puszczy Niepołomickiej zasadził on także „Dąb Prezydencki” - 3,5-metrową sadzonkę dębu szypułkowego, obok której ustawiono postument z pamiątkową tablicą.

  Adam Wasiak, dyrektor Lasów Państwowych przypomniał, że niepołomickie sadzenie drzewek jest nawiązaniem do przedwojennej tradycji. Wtedy w podobnych uroczystościach brały udział dziesiątki tysięcy osób. - Jesteśmy zaszczyceni, że prezydent Komorowski objął patronat nad naszym świętem, nawiązując w ten sposób do tej radosnej tradycji i patronatu Ignacego Mościckiego z 1933 roku - mówił Adam Wasiak.

  W ramach centralnych obchodów Święta Lasu zorganizowanych w Niepołomicach odbyła się także krajowa narada leśników oraz koncert finałowy laureatów V Małopolskiego Konkursu Sygnalistki Myśliwskiej „O Róg Zbramira”. Obchody regionalne tego święta, zaplanowane w całej Polsce, będą trwały do 5 maja.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół