• facebook
 • rss
 • Oddany Bogu na własność

  mk

  dodane 01.05.2013 17:31

  W drugą rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz konsekrował ołtarz w sanktuarium Papieża Polaka w Łagiewnikach.

  W kazaniu metropolita krakowski przypomniał dzień wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. – Wielu z nas pamięta przełom, jaki się wtedy dokonał – mówił kard. Stanisław Dziwisz, podkreślając, jak wielką rolę odegrał Jan Paweł II w obaleniu komunizmu. – Nie miał żadnej armii. Nie dysponował zbrojną siłą. Jego orężem była Ewangelia i zawarta w niej prawda o Bogu i człowieku, stworzonym na obraz i podobieństwo Boże, a więc powołanym do miłości i do życia w Bogu – dodał kard. Dziwisz.

  Metropolita zauważył też, że to właśnie Kościół Relikwii, z ołtarzem, w którym znajduje się fiolka z krwią błogosławionego papieża, jest sercem powstającego Centrum Jana Pawła II. – Ten ołtarz z jego relikwią w krypcie kościoła będzie nam zawsze przypominał, że dziedzictwo wiary, świętości i nauczania Jana Pawła II jest dla nas niejako opoką, fundamentem, punktem odniesienia w dziele ewangelizacji – zapewniał. Zachęcał zebranych, by jak najczęściej przybywali do tego ołtarza: – Przychodźcie ze swoimi dziećmi, tymi jeszcze na rękach czy już dorastającymi. Pan Jezus czeka na nie, by je przytulić do swego serca i pobłogosławić – mówił.

  Uroczyście konsekrowany ołtarz został pokropiony wodą święconą, namaszczony krzyżmem świętym, okadzony, przykryty obrusem i przystrojony kwiatami. Gdy diakoni zapalali na nim świece, pełnym blaskiem rozbłysło (przygaszone dotąd) światło w całym kościele. – Oddaliśmy dziś Bogu na własność ołtarz, na którym będzie się za nas ofiarował Chrystus – komentował później ks. prał. Jan Kabziński, prezes Zarządu Centrum „Nie lękajcie się!”. Zaznaczył, że do ołtarza relikwii przybywają tłumy pielgrzymów, którzy za pośrednictwem Jana Pawła II chcą przedstawiać Bogu swoje prośby.

  Na zakończenie Mszy św. kard. Stanisław Dziwisz zachęcił wszystkich do udziału w kolejnych ważnych wydarzeniach w życiu archidiecezji krakowskiej: procesji ku czci św. Stanisława z Wawelu na Skałkę, beatyfikacji Zofii Czeskiej i Małgorzaty Szewczyk oraz poświęceniu górnego kościoła w Centrum Jana Pawła II. – Powiedzcie wszystkim w diecezji i w Polsce o tych wydarzeniach – mówił metropolita krakowski. Zaprosił także młodzież do udziału w „Rio w Krakowie”: czuwaniu modlitewnym, którego uczestnicy będą jednoczyli się w modlitwie z młodymi całego świata, spotykającymi się z papieżem Franciszkiem w Rio de Janeiro, na Światowych Dniach Młodzieży.

  Po uroczystości wszyscy zebrani mieli niecodzienną możliwość ucałowania ołtarza – uczczenia go w taki sposób, w jaki robi to kapłan na początku i na końcu każdej Eucharystii.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół