• facebook
 • rss
 • Będzie pomnik Armii Krajowej

  Bogdan Gancarz

  dodane 18.05.2013 09:21

  Rozstrzygnięto konkurs na pomnik Armii Krajowej. Stanie w planowanym Ogrodzie Pamięci Narodowej na Bulwarze Czerwieńskim w Krakowie.

  Inicjatorem i fundatorem pomnika jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Do realizacji wskazano projekt zespołu w składzie: Aleksander Smaga – Wiedeń, Gilles Chardayre – Wiedeń, Izabela Auner-Kargól – Wiedeń/Kraków, Hannah Luegmeyer – Wiedeń, Ursula Wieser – Paryż, Janusz Kołodziejczyk – Wadowice, Daniel Prost - University of Applied Arts Vienna. Wyłoniono go dopiero w trzecim etapie konkursu na projekt pomnika.

  - Z uwagi m.in. na miejsce, w którym ma stanąć pomnik, kilkuetapowa droga dochodzenia do rezultatów była jednak słuszna – powiedział  prof. Andrzej Wyżykowski, Główny Architekt Miasta.

  Sąd konkursowy uznał, że zaprezentowana przez zwycięski zespół projektowy „koncepcja stworzenia przestrzeni publicznej wyznaczonej tzw. «wstęgą pamięci» w postaci muru o zmiennej wysokości w kształcie granic II RP, z ukierunkowaniem i otwarciem wyznaczonej przestrzeni na Wawel i Wisłę, jest prawidłowa i oryginalna”.

  Jednym z ciekawszych elementów pomnika będzie pięćdziesięciometrowa kolumna świetlna, symbolizująca poległych w walce żołnierzy Armii Krajowej. Znajdzie się także miejsce na kamienną trybunę, przydatną w trakcie mających się tu odbywać uroczystości patriotycznych.

  Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę pomnika Armii Krajowej zaplanowano na wrzesień bieżącego roku.

  Warto dodać, że będzie to już drugi w tej okolicy pomnik poświęcony żołnierzom Polski Podziemnej. Przy ul. Powiśle stoi bowiem bardzo udany artystycznie pomnik Polski Walczącej projektu Bronisława Chromego, przedstawiający dwa sczepione ze sobą orły.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół