Nowy numer 17/2024 Archiwum

Solny Dzień Dziecka

W niedzielę 2 czerwca Kopalnia Soli "Wieliczka" zaprasza na Dzień Dziecka o smaku soli!

Tego dnia bilety dla dzieci na zwiedzanie Trasy Turystycznej oraz odkrywanie tajemnic kopalni na Trasie Górniczej (dostępnej dla dzieci od 10. roku życia) będą kosztowały tylko 5 zł. Po podziemnej wycieczce czas na nagrodę, czyli solną zabawę. Wielicki Dzień Dziecka będzie bowiem obfitował w niespodzianki. Wszystkich zdradzić nie możemy, dla zachęty powiemy tylko, że warto zaglądnąć do komory Witosa, gdzie znajduje się nowoczesny plac zabaw (edukacyjne konkursy prowadzić tam będzie animator) oraz do Parku św. Kingi, który od godz. 11 do 18 zamieni się w prawdziwe królestwo dzieci.

Na najmłodszych czekać tam będą m.in.: plac zabaw z dmuchaną zjeżdżalnią, kule wodne i suchy basen z torem przeszkód. Animatorzy poprowadzą ciekawe gry i zabawy, nie zabraknie też malowania twarzy, pokazów łuczniczych, przejażdżki na niezwykłym rowerze oraz na... kucykach! Wszystko to, rzecz jasna, za darmo!

Od godz. 14 do 16 w parkowej altanie, tuż przy szybie Daniłowicza, na małych gości czekać będzie pisarka Beata Kołodziej, która zdradzi tajemnice Solilandii i przeczyta dzieciom najpiękniejsze fragmenty sagi o wielickich skrzatach. Szczegóły na: www.kopalnia.pl.

Solny Dzień Dziecka   Podczas Solnego Dnia Dziecka i Święta Soli dzieci przekonają się, jak rozbija się bryły soli Archiwum Kopalni Soli "Wieliczka" Już dziś zapraszamy też na Święto Soli, które – tradycyjnie – odbędzie się w wielickim Zamku Żupnym w drugą niedzielę czerwca (9 czerwca). Organizatorzy imprezy zapowiadają, że dla każdego przygotują coś dobrego. Miłośnicy tradycyjnego zwiedzania będą mogli zobaczyć wystawy: „Solniczki – małe arcydzieła sztuki”, „Barwy soli Europy”, „Sól ze sklepów świata” czy „Archeologiczną autostradę”, obejrzeć wyświetlane w Kinie Solnym filmy oraz spotkać się z Agnieszką Meissner, podróżnikiem i fotografem, pasjonatką podróży do miejsc, w których na całym świecie wydobywa się sól. Opowie ona m.in. o tym, jak w Etiopii wygląda wydobycie soli z jeziora Cheu Bet, znajdującego się na dnie krateru powulkanicznego, oraz z dna jeziora solnego na depresji danakilskiej – najgorętszym miejscu na Ziemi, gdzie temperatura osiąga nawet 50 st. Celsjusza.

Chętni będą mogli również wybrać się na wycieczkę szlakiem dawnych szybów wielickiej kopalni.

Tych, dla których zwiedzanie to za mało, zadowoli z pewnością część plenerowa święta, czyli: historyzujące inscenizacje, pokazy warzenia soli, czerpania papieru, skręcania lin, lepienia garnków, wyplatania koszy i pracy kowala, warsztaty dla dzieci, zabawy z masą solną, zjazd u liny, gry i konkursy rodzinne. Dzień umilą występy Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli „Wieliczka”, a także zespołów Quartet Klezmer Trio, Coffee Break i Pancakes.

Wokół Zamku Żupnego trwać będzie także gra terenowa, czyli Siedmiobój Solny, w którym rywalizować będą drużyny uczniów gimnazjów z Wieliczki i Kęt.

Szczegółowy program imprezy  jest dostępny na: www.muzeum.wieliczka.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy