• facebook
 • rss
 • Medale dla świadków historii

  mk

  dodane 18.06.2013 12:20

  Wręczenie nagród "Świadek Historii" odbędzie się 19 czerwca o godz. 12 w sali Urzędu Rady Miasta Kraków (pl. Wszystkich Świętych 3-4).

  "Nagroda ta jest przyznawana osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii narodu polskiego w regionie oraz osobom wspierającym pion edukacyjny IPN w dziele edukacji historycznej" – wyjaśniają organizatorzy.

  Jest ona także formą podziękowania za "trud przechowywania, gromadzenia i rozpowszechniania wiedzy o najnowszej historii Polski w czasach, kiedy historia współczesna przez władze PRL była wykorzystywana do celów propagandowych".

  Organizatorzy podkreślają, że to właśnie dzięki pasji osób, które teraz otrzymują nagrodę "Świadek Historii", pasji docierania do prawdy w tamtych trudnych czasach, udało się pamięć o wielu osobach i faktach zachować od zapomnienia.

  Po raz drugi nagroda zostanie wręczona w Krakowie. Otrzymają ją: Kazimierz Cholewa, Andrzej Jankowski, Józef Jarno, Anna Łakomiec, ks. Władysław Palmowski, Bogusław Sonik oraz Zofia Dubjelova (pośmiertnie).

  Podczas uroczystości zostaną zaprezentowane krótkie filmowe życiorysy laureatów w reż. Dariusza Walusiaka.  Uroczystość uświetni występ chóru "Psalmodia" Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

  Nagrodę przyznaje kapituła, której przewodniczącym jest prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Honorowy patronat nad nagrodą "Świadek Historii" objął przewodniczący Rady Miasta Kraków Bogusław Kośmider. "Gość Niedzielny" jest patronem medialnym wydarzenia.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół