• facebook
 • rss
 • W drodze do Matki

  Dominika Cicha

  dodane 06.08.2013 13:05

  6 sierpnia z Wawelu wyruszyła XXXIII Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę.

  – Idę prosić Maryję o dobrego męża – mówi Natalia, która specjalnie na pielgrzymkę przyjechała z Niemiec, gdzie robi doktorat z neurobiologii. – Trzeba mieć jakąś intencję. My z żoną chcemy podziękować za to, że udało się nam pojechać na pielgrzymkę życia do Ziemi Świętej – dodaje pan Władysław.

  Pątnicy o godz. 7 rano tłumnie zgromadzili się na Wawelu, gdzie uczestniczyli w Mszy św., której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. – Idziecie pod hasłem: „Panie, przymnóż nam wiary”. Proście o ten dar dla siebie i bliskich. Kościół potrzebuje dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, żywych świadków. Każdy uczeń Jezusa Chrystusa powinien dzielić się swoją wiarą i być apostołem. Pomóżmy innym doświadczyć, że Chrystusa można spotkać w kościele – mówił w homilii metropolita krakowski. Poprosił też o modlitwę o nowe powołania kapłańskie i zakonne, w intencji rządzących oraz o potrzebne łaski dla rodzin, które przeżywają trudności.

  Pielgrzymka będzie też podziękowaniem za życie i pontyfikat Jana Pawła II, który już niebawem zostanie ogłoszony świętym.

  – Kanonizacja będzie oficjalną, ostateczną pieczęcią autentyczności jego świętości. Odmierzając kilometr po kilometrze drogę, przyjmijcie również jako dar Światowy Dzień Młodzieży w Krakowie w 2016 r. To dla nas wszystkich wielkie wyróżnienie, ale także wyzwanie. Zacznijmy od modlitwy, abyśmy się dobrze przygotowali na zbliżające się wielkie święto młodego Kościoła, święto wiary, nadziei i miłości – prosił kard. Dziwisz.

  Po Eucharystii pielgrzymi przeszli ulicą Grodzką na Rynek Główny, a następnie poszli w kierunku Zielonek. Żegnali ich mieszkańcy miasta, turyści, rodziny...

  Pielgrzymka jest podzielona na wspólnoty: Prądnicką, Śródmiejską, Podgórsko-Wielicką, Nowohucką, Myślenicką (w której idą też mieszkańcy Gdowa, Niepołomic, Mszany Dolnej), Skawińsko-Czernichowską, Chrzanowsko-Libiąską i Suską. W tym roku idą jeszcze grupy pokutna, organizowana przez Duszpasterstwo Trzeźwości, oraz – po raz pierwszy – grupa „Dla Życia i Rodziny”. Wśród pątników z archidiecezji krakowskiej wędruje też wielu przedstawicieli z różnych państw Europy.

  Najbliższe dni upłyną im pod znakiem modlitwy, trudu, zmęczenia (szczególnie upałem), spuchniętych dłoni, odcisków, bąbli i asfaltówki. Ale pielgrzymów nie opuszcza dobry humor. Klaszczą, żartują, tańczą ze swoimi duszpasterzami. A za nimi roznosi się śpiew: „Madonno, Czarna Madonno, jak dobrze Twym dzieckiem być. O, pozwól, Czarna Madonno, w ramiona Twoje się skryć...”.

  Pielgrzymka zakończy się Mszą św. na Jasnej Górze 11 sierpnia o godzinie 19.

  Więcej o pielgrzymce na naszej specjalnej podstronie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • bunia1
   06.08.2013 13:54
   Pani Redaktor, tylko jedno zdjęcie z wymarszu pielgrzymów? Cóż za oszczędność! Proszę spojrzeć, ile zdjęć zrobili pielgrzymom z Archidiecezji Katowickiej redaktorzy Gościa w Katowicach. Dlaczego trud pielgrzymów z Krakowa nie miałby być tak ukazany?
  • mlacka
   06.08.2013 14:57
   Niebawem będzie galeria zdjęć, a nawet kilka galerii, ale przygotowanie ich wymaga czasu. Będą też codzienne relacje z pielgrzymkowego szlaku.
  • bunia1
   07.08.2013 08:32
   Bardzo mnie cieszy, że będą zdjęcia, mam nadzieję na bieżąco, z pielgrzymki krakowskiej. Całe szczęście, bo już zazdrościłam pielgrzymom sąsiadującej z nami archidiecezji. Ale mi ulżyło......!!!!!
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół