• facebook
 • rss
 • Uroczystości u Gaździny Podhala

  Jan Głąbiński

  dodane 14.08.2013 07:30

  Już dziś rozpoczną się uroczystości 50-lecia koronacji figury Gaździny Podhala. 15 sierpnia Sumę odpustową odprawi kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

  14 sierpnia o godz. 23 zaplanowano finał Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera. O północy Pasterkę Maryjną sprawować będzie bp Jan Szkodoń.

  Z kolei Suma odpustowa (przy ołtarzu polowym w ogrodzie różańcowym) rozpocznie się w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny o godz. 11.30. Będzie jej przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. W tym samym dniu, ale wcześnie rano, bo już o godz. 7, Eucharystię w bazylice sprawować będą tegoroczni neoprezbiterzy. Na godz. 9 zaplanowano kolejną liturgię, tym razem z udziałem kustoszów sanktuariów Matki Boskiej Ludźmierskiej. O godz. 17.30 odbędą się nieszpory, po nich ostatnia Msza św. Dzień zakończy się o godz. 21 Apelem Jasnogórskim i zasłonięciem cudownej figury Matki Bożej Ludźmierskiej.

  Zdaniem księdza Tadeusza Juchasa, kustosza ludźmierskiego sanktuarium, ważnym elementem jubileuszu koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej będzie przypomnienie pielgrzymki bł. Jana Pawła II, który z tego miejsca zachęcał cały świat do modlitwy różańcowej. – Wizytę bł. Jana Pawła II w naszym sanktuarium traktuję jako źródło i oparcie, z którego płyną wszystkie inne inicjatywy. Przed nami wielkie zadanie, aby ciągle wracać do tamtych chwil i nigdy o nich nie zapomnieć. Bo Biały Pielgrzym nieustannie daje każdemu z nas do ręki różaniec. Osobiście dziękuję Panu Bogu, że pozwolił mi być wtedy gospodarzem papieskiej pielgrzymki do Ludźmierza – mówi ks. Juchas.

  Przygotowania do obchodów Złotego Jubileuszu koronacji Gaździny Podhala rozpoczęły się trzy lata temu, kiedy góralki postanowiły dopełnić stroju Matki i Królowej i podarowały Jej czerwone, góralskie korale.

  Ważną częścią przygotowań do jubileuszu (od strony duchowej) była peregrynacja kopii figury Matki Boskiej Ludźmierskiej, która odwiedziła podhalańskie rodziny i domy parafian w Ludźmierzu. Z kolei każdy pątnik nawiedzający sanktuarium otrzymuje specjalny certyfikat pielgrzyma z modlitwą jubileuszową.

  Nie mogło też zabraknąć przygotowań bardziej materialnych, czyli prac budowlano-remontowych w sanktuarium. Odnowa bazyliki stała się możliwa dzięki ofiarności parafian, pielgrzymów, a także dzięki dotacji Urzędu Gminy Nowy Targ oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. W intencji ofiarodawców w bazylice są odprawiane Msze św.

  Historia sanktuarium w Ludźmierzu sięga roku 1234 r., gdy Teodor Gryfita, po uzyskaniu pozwolenia od księcia krakowskiego Henryka Brodatego, osadził w Ludźmierzu zakon cystersów. Budowę kościoła ukończono w 1238 r. Jego istnienie potwierdził w XV w. Jan Długosz, podając, że był to kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

  Z kolei kult Matki Bożej Ludźmierskiej, zwanej Gaździną Podhala, trwa od średniowiecza. Według legendy, pewien podróżujący kupiec znalazł się w niebezpieczeństwie – zabłądził nocą na bagnach. Przerażony modlił się do Matki Bożej i prosił o pomoc. Przyrzekł, że jeżeli zostanie cudem wybawiony z opresji, sporządzi figurkę Matki Bożej i przekaże ją do kościoła w Ludźmierzu. Wtedy dostrzegł światło w świątyni i odnalazł drogę. W podziękowaniu za uratowanie życia ofiarował kościołowi figurkę Madonny. Historycy datują powstanie figury na rok 1400.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół