• facebook
 • rss
 • Królowie z Wieliczki

  dc

  dodane 06.01.2014 18:00

  Po Mszy św., podczas której wierni poznali historię "czwartego króla", z kościoła św. Klemensa wyruszył rozśpiewany orszak.

  – Po dwóch tysiącach lat Trzej Królowie zawitali do Wieliczki, szukając dobra, prawdy i piękna. Kacper reprezentuje Europę, Melchior – Azję, Baltazar zaś przybywa z Afryki. Pójdźmy z nimi! – usłyszeli mieszkańcy miasta i zgodnie z zachętą wyruszyli do stajenki, prowadzeni przez trzech mędrców.

  Każdy z nich otrzymał złotą koronę i śpiewnik z kolędami. Wielu specjalnie na tę okazję przygotowywało swoją garderobę. Najmłodsi wystąpili w rolach aniołków i pastuszków (choć znalazł się także kilkuletni czart niesiony przez swoją mamę). Dorośli wybierali stroje regionalne lub królewskie szaty. Nie zabrakło także górników, kostuchy, Lajkonika, kominiarza, a nawet Żyda.

  Tych, którzy starali się wędrować w skupieniu, rozpraszał czarny diabeł, wybierając na ofiary swych pokus głównie strwożone dzieci oraz młode dziewczyny.

  Orszak dotarł do Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego „Solne Miasto”, gdzie uczestnicy mogli jeszcze raz przypomnieć sobie historię Bożego Narodzenia. Po jasełkowym spektaklu, wraz z grupą „Kolędnicy zza okna” z Małej Wsi i Kołem Gospodyń Wiejskich z Chorągwicy, członkowie orszaku trzech monarchów wzięli udział we wspólnym kolędowaniu.

  Wszyscy mogli także podziwiać wystawę prac plastycznych, które wzięły udział w konkursie „Trzej Królowie u Żłóbka”.

  Orszak Trzech Króli nie zakończył jednak świętowania Bożego Narodzenia w Wieliczce. Mieszkańcy miasta i gminy serdecznie zapraszają na Wielicką Pastorałkę Górniczą w reżyserii Stanisława Anioła, która odbędzie się już w najbliższą sobotę (11 stycznia) w Centrum Jana Pawła II w Krakowie „Nie lękajcie się” o godz.18.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół