• facebook
 • rss
 • Udany debiut orszakowy

  jm

  dodane 07.01.2014 13:28

  6 stycznia ulicami Skawiny przeszedł pierwszy Orszak Trzech Króli, by wspólnie kolędować i oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi.

  Organizatorami tego przedsięwzięcia byli Zespół Katolickich Szkół im. Jana Pawła II w Skawinie, Urząd Miasta i Gminy Skawina oraz Centrum Kultury i Sportu w Skawinie we współpracy z Fundacją Orszak Trzech Króli. Patronat objęli kard. Stanisław Dziwisz, burmistrz Skawiny Adam Najder, ks. Edward Ćmiel, proboszcz parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, oraz ks. Włodzimierz Łukowicz.

  Uroczystym orszakiem, będącym bezpośrednim nawiązaniem do tradycji wystawiania ulicznych jasełek, Skawina rozpoczęła obchody  650-lecia miasta oraz parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.

  Mieszkańcy Skawiny wyruszyli w kolorowych orszakach równocześnie z trzech punktów miasta, aby spotkać się na Rynku. Każdy z pochodów prowadzony był przez króla symbolizującego jeden z kontynentów - Europę, Azję i Afrykę. W skład orszaków wchodzili głównie uczniowie skawińskich szkół i przedszkoli, pięknie przebrani za aniołów, pasterzy, dwórki i rycerzy. Głowy pozostałych uczestników zdobiły korony.

  Orszak czerwony - europejski, prowadzony przez króla Kacpra (w tej roli ks. Bogdan z parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza Skawinie), przeszedł trasą sprzed Gimnazjum nr 2 w poszukiwaniu Dobra. Orszak niebieski - afrykański, prowadzony przez króla Baltazara (ks. Marek z parafii w Radziszowie), wyruszył sprzed Szkoły Podstawowej nr 2 w poszukiwaniu Piękna. Orszak zielony - azjatycki, prowadzony przez króla Melchiora (dk. Sebastian z parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie), przeszedł sprzed Szkoły Podstawowej nr 1 w poszukiwaniu Prawdy.

  Przy dźwiękach kolędy „Mędrcy świata” wszyscy uczestnicy orszaku, na czele z królami, oddali hołd Świętej Rodzinie (w te role wcielili się Marta i Sławomir Piwowarczykowie z synkiem Leonem) i odśpiewali pastorałkę orszakową. Następnie rozpoczęło się wspólne kolędowanie, prowadzone przez scholę Zespołu Katolickich Szkół im. Jana Pawła II w Skawinie. Zebrani mieli także okazję wysłuchać krótkiego występu wokalnego uczennic ZKS.

  Zwieńczeniem orszaku była wspólna Msza św. w kościele jubileuszowym Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, na którą poprowadzili wszystkich Święta Rodzina i para małżonków w skawińskich strojach regionalnych, niosąca gwiazdę betlejemską (w tej roli Bożena i Arkadiusz Wrzoszczykowie z córką).

  Podczas orszaku i po Mszy św. wolontariusze kwestowali też na rzecz Środowiskowego Domu Samopomocy w Skawinie (na zakup busa dla osób niepełnosprawnych).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół