• facebook
 • rss
 • "Personalnik" ks. Zaleskiego

  Bogdan Gancarz

  dodane 14.01.2014 14:30

  Znany duszpasterz opublikował nową książkę.

  W czwartek 16 stycznia o godz. 18 w sali krakowskiego „Sokoła” (ul. Piłsudskiego 27) odbędzie się prezentacja nowej książki ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, znanego krakowskiego duszpasterza Ormian i niepełnosprawnych. Tym razem przedstawił kilkaset osób, z którymi dane było mu zetknąć się dotychczas. „Razem tworzą moją przeszłość - wielobarwną mozaikę charakterów, emocji i moich wspomnień” - napisał ks. Zaleski. Ponieważ nie lubi określenia „alfabet” na określenie tego rodzaju książek, więc zatytułował ją „personalnik”. Skoro też zgodnie ze swoim ormiańskim temperamentem pisze o ludziach na ogół życzliwie, lecz bez taryfy ulgowej, dodał do tytułu określenie „subiektywny”. „Za wszystkie słowa i oceny biorę na siebie pełną odpowiedzialność. Przepraszam za ewentualne nieścisłości w opisie zdarzeń, bo pamięć ludzka bywa czasami zawodna” - zastrzegł się autor.

  W tej „wielobarwnej mozaice” znalazły się osoby z rozmaitych środowisk. „Są wśród nich krewni i przyjaciele z lat młodości, w tym też z oazy i wojska; opozycjoniści antykomunistyczni, działacze NSZZ »Solidarność«, politycy, samorządowcy, artyści, pisarze i ludzie mediów; biskupi, księża, siostry zakonne i świeccy działacze katoliccy; a w szczególny sposób Ormianie, Kresowianie, osoby niepełnosprawne intelektualnie oraz ich rodzice i opiekunowie; dobroczyńcy, pracownicy i wolontariusze Fundacji im. Brata Alberta i innych organizacji charytatywnych” – wyliczył ks. Zaleski. Uzupełnieniem tekstu jest wiele niepublikowanych dotąd fotografii.

  Jedno z haseł autor poświęcił śp. Markowi Łosiowi, założycielowi „Małego Wydawnictwa”. Ta krakowska oficyna, kierowana obecnie przez Annę Kluz-Łoś, wdowę po założycielu, opublikowała „Personalnik subiektywny”.

  Cały dochód ze sprzedaży książki zasili konto kierowanej przez ks. Zaleskiego Fundacji im. Brata Alberta w podkrakowskich Radwanowicach, prowadzącej tam znany ośrodek dla niepełnosprawnych intelektualnie. Podczas kolejnych spotkań autorskich będą się odbywały kwesty. Organizatorzy zachęcać też będą do przekazywania Fundacji im. Brata Alberta odpisu 1 proc. od podatków osobistych.

  Poza spotkaniem w „Sokole”, książka będzie prezentowana w najbliższym czasie jeszcze w Czernej k. Krzeszowic (19.01, godz. 11, klasztor karmelitów bosych, podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy), w Krakowie (22.01, godz. 17, klub „Pod Jaszczurami”, Rynek Główny 8, w ramach spotkań Klubu „Gazety Polskiej”) i w Trzebini ( 13.02, godz. 16, Dwór Zieleniewskich, ul. Piłsudskiego 47a).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół