Uniwersytet Papieski ma już własne studio telewizyjne.
Kard. Stanisław Dziwisz uroczyście poświęcił wyposażone niedawno nowe sale Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie – wśród nich studio telewizyjne, komputerową salę do nauki języków obcych.
– Można powiedzieć, że jesteście na fali – mówił metropolita krakowski podczas wizyty w budynku uczelni. – Dziś środki przekazu są bardzo ważne. Ludzie myślą i mówią według tego, co słyszą w mediach. Jest to więc wielka sprawa, by nie tylko być na bieżąco z tym, jak się rozwija świat, ale jednocześnie tworzyć go w sposób odpowiedzialny – wyjaśniał.
Przypomniał, że dawniej w budynku przy ul. Franciszkańskiej 1, sąsiadującym bezpośrednio z pałacem arcybiskupów krakowskich, zamontowane były urządzenia podsłuchowe, skierowane na kurię metropolitalną. – Dzisiaj ten dom służy ewangelizacji. Bogu dzięki! – cieszył się kardynał.
Poświęcone przez metropolitę pomieszczenia studia telewizyjnego obejmują salę dydaktyczną, pokój montażowy, reżyserkę oraz pomieszczenie studia (tzw. greenbox, umożliwiający tworzenie wirtualnych scenografii).
Urządzenie i wyposażenie studia było możliwe m.in. dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007−2013. W ramach tego samego projektu powstało także laboratorium językowe, laboratorium e-learningu oraz została doposażona biblioteka. W planach jest również wyposażenie dwóch sal wykładowych w tablice interaktywne oraz nowoczesne rzutniki multimedialne. Kwota dofinansowania to ponad milion złotych, jednak wszystkie prace w budynku przy ul. Franciszkańskiej 1 są bardzo kosztowne ze względu na nadzór konserwatora zabytków.
Ks. prof. Michał Drożdż, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych UPJPII przyznaje, że umieszczenie studia właśnie tutaj było celowe. – Chodzi o to, by było ono zlokalizowane blisko sal dydaktycznych, by nie trzeba było nigdzie dojeżdżać – wyjaśnia dyrektor IDiKS.
Podkreśla, że powstanie studia ma utrwalić to, co odróżnia kierunek dziennikarski na UPJPII od innych uczelni, czyli mocny akcent praktyczny prowadzonych zajęć. – Absolwenci powinni opuszczać nasz uniwersytet z warsztatem obejmującym różne media: prasę, radio, telewizję, internet – wylicza ks. prof. M. Drożdż. – Powinni także mieć fundament duchowy. Nie tylko znać narzędzia, ale wiedzieć po co i w jakich dobrych celach można je wykorzystywać – dodaje.