• facebook
 • rss
 • Niestraszne dzieciom lawiny

  Jan Głąbiński

  dodane 17.03.2014 21:21

  Uczniowie z podhalańskich szkół biorą udział w akcji "Lawinowe ABC". Grupy z przewodnikiem tatrzańskim odbywają wycieczki na Kalatówki, a po drodze poznają zasady bezpiecznej górskiej turystyki.

  Na Kalatówkach młodzież bierze udział w zabawie edukacyjnej z wykorzystaniem zestawu "Lawinowe ABC" – detektora lawinowego, sondy i łopatki. Udział w wycieczkach jest bezpłatny.

  Wycieczka odbywa się łatwym i bezpiecznym szlakiem. Podczas spaceru przewodnik opowiada o zasadach bezpiecznej turystyki (po drodze mijamy punkt kontroli detektorów lawinowych, tablice informujące o stopniach zagrożenia lawinowego, która jest analizowana etc.), o przyrodzie Tatr i Tatrzańskim Parku Narodowym. Na Kalatówkach uczniowie odpoczywają w Hotelu "Górskim", po czym wyruszają na "lawinową zabawę".

  Przewodnik prezentuje wtedy sprzęt lawinowy, a uczniowie mogą wypróbować zasady działania detektora w praktyce – jedno z urządzeń zostaje bowiem zakopane, a zadaniem uczestników jest odnalezienie "ofiary" z pomocą drugiego detektora, wysondowanie zasypanego "człowieka" i odkopanie go.

  W wycieczce "Lawinowe ABC" mogą wziąć udział uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich z całej Polski. Informacja o takiej możliwości pojawiła się na stronach internetowych Tatrzańskiego Parku Narodowego i na: www.lawinoweabc.pl.

  Na razie zgłaszają się jednak głównie szkoły z Podhala. Do tej pory w wycieczkach wzięli udział uczniowie z Nowego Targu, Gliczarowa Górnego, Ostrowska, Czarnego Dunajca, Dzianisza, Leśnicy-Gronia. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na wycieczki edukacyjne. Chętne szkoły mogą zgłaszać swój udział, pisząc pod adresem: aszymaszek@tpn.pl. Wycieczki odbywać się będą dopóki pozwolą na to warunki śniegowe – do odbycia zabawy edukacyjnej z zestawem "Lawinowe ABC" potrzebna jest pokrywa śniegu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół