• facebook
 • rss
 • Mali dziennikarze nagrodzeni

  Jan Głąbiński

  dodane 09.07.2014 11:49

  Szkolna prasa ma się całkiem dobrze. Za nami wyniki "Forum Pismaków 2014".

  Tym razem gala finałowa XIX Ogólnopolskiego Konkursu Gazetek Szkolnych "Forum Pismaków 2014" odbyła się na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Głównymi organizatorami byli Fundacja "Nowe Media" oraz Polskie Towarzystwo Kulturalne. Gościem specjalnym uroczystości był Paweł Reszka – wielokrotnie nagradzany dziennikarz śledczy, związany przez wiele lat z "Rzeczpospolitą", a obecnie redaktor "Tygodnika Powszechnego". Spotkanie z nim dotyczyło warsztatu dziennikarza, tego, co jest najistotniejsze w tym zawodzie – szukania obiektywizmu. Uczestnicy mogli usłyszeć o jego najciekawszych wyzwaniach reporterskich, najczęściej z regionów konfliktów zbrojnych.

  Do stolicy Górnego Śląska przybyli nauczyciele oraz uczniowie ze szkół z całej Polski, którzy mieli okazję wziąć udział w warsztatach dziennikarskich, prowadzonych przez przedstawicieli Fundacji "Nowe Media" oraz przez Marcina Borowskiego – dziennikarza śledczego związanego z "Superwizjerem". Poruszane były m.in. tematy pracy dziennikarskiej, prawa autorskiego, manipulacji w mediach, prywatności w internecie.

  Uczestnicy zwiedzili także zabytkową dzielnicę Katowic – Nikiszowiec. Celem wycieczki było zwrócenie uwagi na to, jak w interesujący sposób można wykorzystać przeszłość danego miejsca. Było to nawiązanie do tematu tegorocznej edycji konkursu: "Moje miasto wczoraj i dziś".

  W warsztatach i gali finałowej wzięli udział mali redaktorzy z gazetki "Bez Tytułu", wydawanej przez Zespół Szkół Podstawowej i Gimnazjum nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Cichem. Podhalańscy żurnaliści od kilku lat należą do ścisłej czołówki tworzącej szkolną prasę. W tym roku zajęli zaszczytne III miejsce. Byli jedynymi reprezentantami z województwa małopolskiego, którzy obecni byli na gali finałowej i warsztatach.

  W nowym roku szkolnym 2014/2015 "Gość Krakowski" będzie współorganizował I Małopolski Konkurs Gazetek Parafialnych i Szkolnych "Lekkie Pióro" im. ks. prał. Tadeusza Juchasa. O szczegółach napiszemy po wakacjach.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół