• facebook
 • rss
 • Miał oczy mężczyzny i oczy dziecka

  mk

  dodane 14.09.2014 16:35

  W Galerii Wielkich Polaków XX wieku odsłonięto popiersie o. W. Gurgacza.

  Uroczystość odbyła się 14 września – w 65. rocznicę zamordowania o. Gurgacza. Najpierw o godz. 10. na terenie Aresztu Śledczego przy ul. Montelupich, pod krzyżem ustawionym w miejscu śmierci jezuity, złożono kwiaty. Następnie – już w Parku Jordana, na ołtarzu ustawionym tuż przy nowym pomniku – odbyła się polowa Msza św. w intencji kapłanów pomordowanych i prześladowanych w okresie komunistycznym.

  – Wielokrotnie występując przed młodzieżą, mówiąc jej o żołnierzach niezłomnych, pokazywałem twarz ojca Władysława – mówił po zakończeniu Eucharystii, tuż przed odsłonięciem pomnika, historyk Piotr Szubarczyk. – To jest twarz mężczyzny, w której jest siła. To są oczy mężczyzny, w których jest moc, niezłomność. Jednocześnie są to oczy dziecka.

  Nawiązując do słów C. K. Norwida, że "przyszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej", P. Szubarczyk przekonywał: – Jeśli my, święcąc pomnik o. Władysława, nie będziemy widzieli w tej postaci, w tych oczach, w tych słowach niezłomnych zadań na dzisiaj, to ten pomnik nie będzie nikomu do niczego potrzebny.

  Przypomniał on także słowa o. Władysława Gurgacza, wypowiedziane podczas pokazowego procesu: "Na śmierć pójdę chętnie. Cóż to jest zresztą śmierć. Wierzę, że każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę".

  – Wierzył w to. I my musimy w to wierzyć. Niezależnie od tego, co się wokół nas dzieje –  mówił historyk, który na zakończenie swojego przemówienia, słowami "Nigdy z królami nie będziem w aliansach, nigdy przed mocą nie ugniemy szyi", zaintonował pierwszą zwrotkę "Pieśni Konfederatów Barskich", natychmiast podjętą przez zebranych w Parku Jordana uczestników uroczystości.

  Popiersie niezłomnego jezuity ufundował Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi. Autorem rzeźby jest ks. Robert Kruczek SDB, salezjanin, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W odsłonięciu pomnika wzięła udział m. in. Maria Kuczma, siostrzenica ks. Gurgacza.

  O. Władysław Gurgacz urodził się 2 kwietnia 1914 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1942 r. na Jasnej Górze. Zajmował się duszpasterstwem i malarstwem  Od 1947 r. był kapelanem antykomunistycznej organizacji Polska Podziemna Armia Niepodległościowa, działającej na terenie Beskidu Sądeckiego.

  W 1949 r. dołączył jako kapelan do oddziału partyzanckiego PPAN "Żandarmeria". 2 lipca 1949 roku został schwytany w Krakowie przez bezpiekę, w trakcie nieudanej akcji swego oddziału, w której uczestniczył jako obserwator. Po procesie pokazowym, został skazany na karę śmierci. Rozstrzelano go 14 września 1949 roku.

  Jego grób znajduje się w wojskowej części cmentarza Rakowickiego przy ul. Prandoty w Krakowie.

  Czytaj także:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół