• facebook
 • rss
 • Cmentarz z pierwszej setki

  Bogdan Gancarz

  dodane 01.11.2014 17:12

  Tysiące krakowian przyszło 1 listopada na główny cmentarz Podgórza. Aleje nekropolii były mocno zatłoczone.

  Przed kaplicą gości cmentarnych witała wystawa, przedstawiająca rezultaty dziewięciu kwest na odnowienie starych nagrobków cmentarnych.

  - Z zebranych kwot odnowiliśmy ich dotąd siedem: Zygmusia Denko, Leopolda Lehnera, Karoliny Jenknerowej oraz rodzin: Sokołów, Fialków, Malewskich i Schreintzerów - poinformowała Elżbieta Lang, działaczka Stowarzyszenia Podgorze.pl, które wraz z Obywatelskim Komitetem Ratowania Krakowa współorganizują kwestę podgórską.

  Co roku 1 i 2 listopada na cmentarzu kwestuje ok. 60 osób.  Jest wśród nich zawsze prof. Antoni Leon Dawidowicz, znany matematyk z UJ.

  W tym roku kwestował także Andrzej Róg, aktor Teatru STU. Z puszką stali również politycy samorządowi, m.in. Marek Lasota, kandydat PiS na prezydenta Krakowa, oraz Tadeusz Trzmiel, urzędujący wiceprezydent miasta.

  - Chcielibyśmy, żeby co roku w listopadzie były jakieś wybory. Bo przed nimi politycy chętnie garną się do kwestowania - żartowała E. Lang.

  Puszki kwestarskie z minuty na minutę stawały się cięższe od wrzucanych datków.

  - Mieszkam w innej dzielnicy Krakowa, pochodzę zaś ze Śląska Cieszyńskiego. Kocham jednak Podgórze i jego niepowtarzalną atmosferę. Dlatego z chęcią tutaj kwestuję - powiedziała Marta Sztwiertnia, historyk sztuki, pracowniczka Benedyktyńskiego Instytutu Kultury w Tyńcu.

  Rodowitą podgórzanką jest za to kwestarka, Magdalena Klimek, biolog, doktorantka w Collegium Medicum UJ.

  - Jestem wielką patriotką Pogórza. Uważam przy tym, że nasz cmentarz jest niezwykły i nie ustępuje urodą innym krakowskim nekropoliom. Dlatego cieszę się, gdy co chwilę ktoś wrzuca do puszki nie tylko monety, ale i banknoty, czasem o sporych nominałach – powiedziała M. Klimek.

  Niezwykłość cmentarza Podgórskiego, gdzie groby mieszczan sąsiadują z grobami robotników, potwierdziło wpisanie go wraz ze Starym Cmentarzem Podgórskim na listę stu najważniejszych nekropolii Europy.

  - Obecnie trwa proces wpisywania do rejestru zabytków historycznego układu przestrzennego cmentarza wraz z nagrobkami powstałymi przed 1945 r. My zaś z kolei, po podliczeniu rezultatów obecnej, dziesiątej kwesty, wybierzemy się na spacer po cmentarzu i wytypujemy kolejne nagrobki dawnych podgórzan, wymagające pilnej renowacji - powiedziała E. Lang.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół