• facebook
 • rss
 • Sensacyjne odkrycie w Podgórzu

  Bogdan Gancarz

  dodane 03.11.2014 14:32

  W kościółku św. Benedykta odkopano relikty świątyni przedromańskiej. Zmienia to dotychczasowy obraz dziejów tej budowli.

  Odkryć dokonano przypadkiem, w trakcie finansowanych przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, renowacyjnych prac konserwatorskich przy elewacji i posadzce świątyni. Ekipa archeologów pod kierunkiem Jacka Czuszkiewicza, zrobiła wykopy wewnątrz i na zewnątrz kościółka na podgórskim wzgórzu Lasoty, którego obecny kształt powstał pod koniec XVI w.

  - Odnaleźliśmy pozostałości przedromańskie, pochodzące najprawdopodobniej z fundamentów pierwotnej świątyni. Przy jednej z nich, odkryliśmy szkielet kilkuletniego dziecka, pochowany w skale - powiedział Jacek Czuszkiewicz.

  Było to sporym zaskoczeniem dla historyków sztuki. Dotąd, w ślad za prowadzącym tu niegdyś badania prof. Wiktorem Zinem uważano, że pierwotna świątynia miała okrągły kształt romańskiej rotundy.

  - Tymczasem znaleziono nie tylko starsze elementy, lecz ustalono również, że budowla miała kształt prostokąta - stwierdziła Barbara Kleszczyńska, historyk i konserwator sztuki, członek SKOZK.

  Na okres zimowy wykopy zewnętrzne zostaną przykryte geowłókniną i zasypane. Na wiosnę prace będą kontynuowane. Ich rezultaty staną się następnie przedmiotem badań historyków sztuki.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Alpejski
   03.11.2014 15:57
   Kto znał badania Profesora Zina wie, że zawsze twierdził, iż w tym przypadku mamy do czynienia z budowlą bardzo wczesną. Zin stawiał tezę, że mogą to być pozostałości świątyni z czasów Państwa Wielkomorawskiego. Takich budowli mamy więcej, nie tylko w Krakowie, ale na Śląsku. Nawet niedaleko Katowic…

   Sensacja polega na tym, że wreszcie ktoś pozwolił to zbadać, a nie na samym odkryciu, bo to odkrycie miało miejsce już dawno i jest zasługą świętej pamięci Profesora Zina!

   Manipulacje i blokowanie badań naukowych w Polsce bardzo opóźniło poznanie początków Państwa Polskiego, a prawie wcale związków z Wielkimi Morawami! Cały program badań z okazji tysiąclecia Państwa Polskiego dokonał wielu szkód w zarówno substancji jak i wiedzy na ten temat.

   No, ale dobrze, że wreszcie prawda na wierzch wypływa. Choć jak wspomnę ile badań nadal zawieszonych z powodów ludzkich i politycznych to groza po prostu.
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół