• facebook
 • rss
 • Malachitowe drzwi katedry wawelskiej

  Bogdan Gancarz

  dodane 07.11.2014 11:35

  Główne drzwi do katedry nabrały zielonkawego koloru. Powrócono w ten sposób do kolorystyki sprzed wieków.

  Odnowione drzwi zamontowano w nocy z 6 na 7 listopada. Na razie ich wygląd zdziwił nieco krakowian przychodzących tu na poranną Mszę św. oraz turystów.

  - Chyba macie tu duże zanieczyszczenie powietrza, skoro nawet drzwi do katedry zaśniedziały - powiedziała  Joanna Mika z Gdańska.

  - To powrót do kolorystyki, jaką drzwi katedralne z XIV stulecia miały przed wiekami. Kolor malachitowy już w ub. roku powrócił na drzwi katedry od strony południowej - uspokaja ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz katedry wawelskiej.

  Od ponad 200 lat obite blachą drewniane drzwi do katedry miały kolor czarny. Pierwotny, malachitowy kolor odnaleziono w trakcie badań konserwatorskich.

  - Opinie konserwatorów spowodowały, że powróciliśmy do niego – powiedział ks. Sochacki.

  Badania konserwatorskie rozpoczęto trzy lata temu. Dr inż. Elżbieta Nosek z Akademii Górniczo-Hutniczej, znawczyni dawnych przedmiotów metalowych, badała stan blach. Starano się m. in. ustalić jaka ich cześć pochodzi z okresu średniowiecza. Konserwator Wiesława Stefańska zajmowała się z kolei szczegółową dokumentacją oraz badaniem warstw malarskich i drewna.

  Drzwi mają kilka metrów wysokości. Na blasze wśród rozet, gwiazd i ćwieków, umieszczono wielokrotnie monogram króla Kazimierza Wielkiego, literę K ozdobioną koroną.

  Konserwacją drzwi katedralnych, dofinansowywaną przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, zajmowała się renomowana firma Romana Bobickiego. Drzwi zostały rozebrane na poszczególne elementy i były konserwowane osobno. Drewno zabezpieczono przed działaniem drewnojadów, blachę pokryto zaś powłoką, która zabezpieczy ją co najmniej na kolejne pół wieku.

  By uzyskać zielonkawy odcień kolorystyczny, do farby dodano sproszkowanego malachitu, kamienia o zielonkawej barwie.

  - Cieszy nas, że tegoroczny rok jubileuszowy 650-lecia konsekracji katedry, będziemy kończyć już z jej odnowionym wejściem, w barwie, którą miało przez kilka wieków - przyznał proboszcz katedry wawelskiej.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół