• facebook
 • rss
 • Śladami Kurierów Tatrzańskich

  jg

  dodane 08.11.2014 11:12

  Anna Rzepka, córka legendarnego Kuriera Tatrzańskiego Stanisława Frączystego, opowiadała góralskiej młodzieży o jego działalności.

  A. Rzepka została zaproszona do Zespołu Szkół nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Cichem z okazji obchodów 96. rocznicy odzyskania niepodległości. - Bardzo dziękuję za zaproszenie, jest mi niezmiernie miło podzielić się z wami kilkoma opowieściami o działalności konspiracyjnej mojego taty - zaznaczyła.

  Spotkanie z nią było poprzedzone prezentacją zdjęć S. Frączystego. Dzieci mogły zobaczyć m.in. wizytę kuriera w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, gdzie z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego odebrał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

  S. Frączysty ma na swoim koncie bardzo wiele udanych akcji przeprowadzenia różnych osobistości na szlaku z Chochołowa do Budapesztu, wśród nich m.in. gen. Edwarda Rydza-Śmigłego.

  - Tata dostał wiadomość, że będzie przeprowadzał ważną postać.Niby pana profesora. Nigdy mu nie powiedziano, że chodzi o generała Rydza-Śmigłego. Tata jednak rozpoznał go w punkcie kontrolnym w Chochołowie, gdzie był krótki odpoczynek - opowiadała A. Rzepka.

  Za działalność konspiracyjną S. Frączysty został aresztowany i skierowany przez Niemców do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie przeprowadzane były na nim eksperymenty medyczne.

  Jego numer obozowy to 27235. W 2006 roku S. Frączysty był wśród 32 byłych więźniów, którzy spotkali się pod Ścianą Śmierci w byłym obozie Auschwitz z papieżem Benedyktem XVI.

  W programie obchodów Święta Niepodległości w cichowiańskiej placówce znalazły się jeszcze Apel Poległych, przeprowadzony przez grupę harcerzy pod wodzą ks. katechety Przemysława Ciosa, oraz spotkanie z grupą rekonstrukcji historycznych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół