• facebook
 • rss
 • Chóralny Adwent

  Bogdan Gancarz

  dodane 06.12.2014 09:58

  Trwa V Krakowski Festiwal Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych. Występuje 20 chórów z kilku krajów.

  Przyjechały zespoły z Polski, Czech, Estonii, Łotwy, Republiki Południowej Afryki i Szwecji. - Celem naszej imprezy jest prezentacja chóralnej muzyki adwentowej i bożonarodzeniowej na wysokim poziomie artystycznym. Chóry zagraniczne wykonują niekiedy utwory, które są zupełnie nieznane w Polsce - mówi Maciej Przerwa, dyrektor artystyczny.

  - Festiwal cieszy się zaś z roku na rok rosnącym zainteresowaniem zarówno publiczności, jak i chórów. W tym roku przyjechały w większości zespoły, które występują u nas pierwszy raz. Prócz krakowian i turystów z Polski na naszych koncertach nie brakuje miłośników muzyki chóralnej zza granicy. Informacje o festiwalu są bowiem zamieszczane w czasopismach muzycznych i turystycznych - dodaje M. Przerwa.

  W sobotę 6 grudnia chórów można będzie posłuchać m.in. w trakcie przesłuchań konkursowych, które będą się odbywały od 10.30 do 12.30 i od g14.00 do 17.00 w kościele Świętych Piotra i Pawła (ul. Grodzka 52 a). Wystąpią chóry mieszane, jednorodne, młodzieżowe, dziecięce i kameralne.

  Oceni je międzynarodowe jury składające się z wytrawnych chórmistrzów. Przewodniczy mu dr Andrea Angelini z Włoch, dyrektor artystyczny chóru katedry w Rimini. W składzie jury znaleźli się również: Marcin Cmiel z Polski, dyrektor artystyczny Towarzystwa Śpiewaczego Lira w Warszawie, Julia Puczko-Kolesnik, profesor dyrygentury chóralnej w Akademii Muzycznej im. Czajkowskiego w Kijowie, Thea Paluoja, wybitna dyrygentka choralna z Estonii i Saszo Tatarczevski z Macedonii, profesor Macedońskiej Akademii Muzycznej.

  Chóry uczestniczące w festiwalu zaprezentują się także w trakcie koncertów w krakowskich świątyniach.

  W sobotę 6 grudnia o godz. 19 odbędą się koncerty chóralne: „Światło i śpiew” w kościele św. Katarzyny (ul. Augustiańska 7) i „Śpiewanie po zmierzchu” w kościele Świętych Piotra i Pawła (ul. Grodzka 52 a). Tego dnia koncert odbędzie się również o 19.15 w kościele Najświętszej Maryi Panny z Lourdes (ul. Misjonarska 37).

  W niedzielę 7 grudnia o 12.15 i 12.30 wybrane chóry uczestniczące w festiwalu będą śpiewały w trakcie Mszy św. odprawionych w kościołach: św. Katarzyny i Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Tego samego dnia o 19.30 w bazylice mariackiej rozpocznie się koncert galowy festiwalu. Wystąpią m.in. chóry nagrodzone w poszczególnych kategoriach statuetkami Złotych Aniołów.

  Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • alex
   06.12.2014 10:23
   A dlaczego pierwszy koncert odbędzie się 6 sierpnia? Autor informuje o imprezie z dużym wyprzedzeniem. Brawo! Ale niech w lipcu przypomni o tym!
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół