• facebook
 • rss
 • Rzeźby w Tyńcu już lśnią

  Bogdan Gancarz

  dodane 07.12.2014 20:32

  Zaprezentowano odnowione rzeźby z opactwa tynieckiego. Uniknęły zupełnego zniszczenia.

  W niedzielę 7 grudnia w benedyktyńskim kościele Świętych Piotra i Pawła w podkrakowskim Tyńcu po raz pierwszy pokazano gruntownie odrestaurowane XVII- i XVIII-wieczne rzeźby.

  Przedstawiają świętych patronów, postacie alegoryczne oraz dobrodziejów klasztoru: księcia Kazimierza Odnowiciela i księżną Judytę Szwabską, żonę Władysława Hermana.

  Nie było ich tu przez kilkadziesiąt lat. - Zdemontowane po wojnie, leżały na strychach i w piwnicach opactwa, toczone przez drewnojady i wilgoć. Po przeniesieniu w ciepłe miejsce, zaczęły zbyt szybko wysychać i dosłownie się rozpadały - powiedział Marcin Ciba, konserwator, który wraz z zespołem ratował tynieckie rzeźby.

  Na prezentowanych przez niego zdjęciach było widać, jak rozsypujące się figury z drewna lipowego odzyskiwały swój dawny blask.

  W trakcie prac, dofinansowanych przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, przez cały ubiegły rok rzeźby były impregnowane, uzupełniano również ubytki, w tym tysiące dziurek zrobionych przez drewnojady. - Jak na prace wykonywane dla benedyktynów, była to iście benedyktyńska robota - żartował M. Ciba.

  Niektóre fragmenty rzeźb trzeba było rekonstruować. - U czterech figur brakowało w sumie aż siedmiu dłoni. Z figury „Męstwa” zachowała się tylko głowa - wyliczał konserwator.

  Teraz zaś „Roztropność”, „Wiara”, „Męstwo” i „Sprawiedliwości” znów podtrzymują w nawie głównej kościoła kartusze z medalionami św. Benedykta wiszące nad wejściami do kaplic św. Benedykta i św. Scholastyki. I naprawdę lśnią. Pozłocono je bowiem na nowo.

  Figury świętych patronów kościoła tynieckiego, Piotra i Pawła, powieszono nad chórem. Książę Kazimierz Odnowiciel i księżna Judyta pilnują zaś klasztornych krużganków. Księżna wdziała na siebie nową, barwną suknię, zaś monumentalny książę Kazimierz, mierzący ponad 2,5 m wysokości, wielkim mieczem odstrasza śmiałków, którzy znów zamierzyliby się na całość opactwa tynieckiego.

  - Dziękuję wszystkim, przede wszystkim zaś konserwatorom, którzy cierpliwie przyczynili się do odnowy tych rzeźb. Ich powrót wieńczy tegoroczne obchody 970-lecia fundacji naszego klasztoru i 75-lecia powrotu benedyktynów do Tyńca, po 150 latach nieobecności spowodowanej przez zaborców - powiedział o. Konrad Małys OSB, przeor tynieckiego klasztoru.

  Prezentacji odnowionych rzeźb towarzyszył koncert utworów Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Juliusza Łuciuka w wykonaniu Akademickiego Chóru „Organum” i Zespołu Instrumentalnego „Ricercar” pod dyr. prof. Bogusława Grzybka.

  - Te rzeźby powstały w czasie, gdy Gorczycki w Krakowie komponował swoje wspaniałe utwory religijne. Cieszymy się również, że możemy je dziś wykonywać w obecności o. Leona Knabita, opiekuna duchowego i Członka Honorowego chóru „Organum” - powiedział prof. Grzybek.

  O renowacji rzeźb tynieckich pisaliśmy obszernie w 48. numerze krakowskiego GN.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół