• facebook
 • rss
 • Świat poznał hymn ŚDM!

  Monika Łącka

  dodane 06.01.2015 13:13

  Na Rynku Głównym, gdy przed Ratusz dotarł Orszak Trzech Króli, odbyła się prapremiera hymnu Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

  Hymnu wysłuchało kilkanaście tysięcy uczestników tegorocznego, 5 już krakowskiego Orszaku Trzech Króli, którzy mimo mrozu stawili się na jego trasie, by wspólnie pokłonić się Dzieciątku i kolędować Mu.

  Na scenie ustawionej przed Ratuszem pojawili się wszyscy zaangażowani w tworzenie hymnu, zaakceptowanego ostatecznie przez Watykan. Na żywo na Rynku Głównym wystąpili około 50-osobowy chór mieszany, orkiestra symfoniczna i zespół muzyczny, którzy pod kierunkiem dyrygenta Huberta Kowalskiego w ostatnich miesiącach pracowali nad utworem "Błogosławieni miłosierni".

  W premierze hymnu wzięło też udział trzech wokalistów: Katarzyna Bogusz, Aleksandra Maciejewska i Przemek Kleczkowski.

  Muzykę i tekst hymnu napisał Jakub Blycharz, krakowski kompozytor wywodzący się ze środowiska dominikańskiego, z wykształcenia prawnik, a z zamiłowania muzyk. Jest on także autorem wielu utworów liturgicznych, m.in. "Dobry jest Pan", "Bonum est praestolari", "Uczta Baranka". Wraz z żoną i córką zaangażowany jest w życie krakowskiej wspólnoty Głos na Pustyni.

  Wśród licznie zgromadzonych krakowian, hymnu w jego premierowym wydaniu wysłuchał również kard. Stanisław Dziwisz.

  Równocześnie na stronie internetowej ŚDM Kraków 2016 pojawił się filmik przygotowany podczas nagrań do hymnu - tzw. "making of".

  - Chcielibyśmy, by mieszkańcy Krakowa poczuli się gospodarzami Światowych Dni Młodzieży - mówi o uroczystej prapremierze hymnu ks. Tomasz Kijowski SDB, dyrektor biura prasowego ŚDM. - Ufamy, że to wzbudzi sympatię i przełoży się na gościnność - dodaje.

  "Błogosławieni miłosierni" - oficjalny hymn ŚDM Kraków 2016 / official hymn of WYD Krakow 2016
  Krakow2016

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • ksadamkaczor64
   06.01.2015 14:32

   Treść jest głęboko ewangeliczna - samo sedno Chrystusowego nauczania - przesłanie nadziei dla nas grzeszników i nędzarzy - zaproszenie do czynienia miłosierdzia. Amen.

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół