• facebook
 • rss
 • Zamiast kazania - droga do Betlejem

  mk

  dodane 06.01.2015 16:39

  W Niepołomicach Orszak Trzech Króli rozpoczął się Mszą św. i modlitwą Anioł Pański.

  Eucharystia (choć świąteczna) była nieco krótsza niż zwykle, bo bez kazania. - Dzisiejsze kazanie jest bardzo specyficzne, bo odbywa się w czasie jasełek - wyjaśnia ks. Stanisław Mika, proboszcz parafii pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników.

  - Do myślenia dają zarówno scena walki aniołów ze złymi duchami, wizyta mędrców u Heroda, jak i hołd złożony Świętej Rodzinie. Te gesty są wystarczająco wymowne, nie trzeba ich dodatkowo komentować - przekonuje.

  Podzielony na trzy orszaki - zielony, czerwony i niebieski - barwny pochód przeszedł z kościoła, przez rynek (tam królów próbowały zatrzymać ziejące ogniem i oferujące dobrą zabawę diabły), park miejski (mędrcy spotkali się tam z Herodem i jego świtą) na Zamek Królewski, gdzie na wszystkich czekała Święta Rodzina z maleńkim Jezusem na kolanach.

  - To wyjątkowe wydarzenie. Mamy małe dziecko i chcieliśmy mu pokazać, jak to wygląda, że jest kolorowo. Jest jeszcze malutki, ale niech przeżyje to razem z nami - mówią Łukasz i Monika Fiedor, którzy w niepołomickim orszaku uczestniczyli razem z Szymkiem. - Jest królewsko i dostojnie - dodaje Ewa, podążająca do stajenki w orszaku "króla zielonego".

  Zdaniem ks. Stanisława Miki, Orszak Trzech Króli to w życiu parafii i całego miasta ważne wydarzenie, które jednoczy mieszkańców i ułatwia wzajemne poznawanie się. Zwłaszcza że wielu niepołomiczan sprowadziło się tutaj w ostatnich latach.

  - To spotkanie jest wspólnym świętowaniem. Ta radość, zabawa, przebywanie razem - to buduje pewien społeczny potencjał dla parafii, gminy i miasta - mówi kapłan.

  Niepołomickiemu orszakowi towarzyszył także koncert "Noworocznie i skrzypcowo" w Sali Akustycznej zamku oraz przygotowane przez uczniów szkoły podstawowej jasełka, wystawione w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół