• facebook
 • rss
 • Plejada gwiazd dla małych serc

  Monika Łącka

  dodane 01.02.2015 20:08

  Znani i lubiani artyści zaśpiewali kolędy dla małych pacjentów Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu.

  - Fenomen cudu betlejemskiego powoduje, że miło jest spotykać się w tak dobrym celu. Bo dobroczynność to jest coś, co towarzyszy człowiekowi od czasów biblijnych. Ona jest po to, by ludzie czuli się lepiej, by mogli uczestniczyć we wspólnym dziele robienia czegoś wielkiego i wspaniałego. Taką szansę daje dziś ten koncert, który otwiera serca - mówił prof. Janusz Skalski, szef Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej i Intensywnej Opieki Kardiochirurgicznej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w krakowskim Prokocimiu, dziękując publiczności za tak liczne przybycie.

  Koncert "Kolędy do nieba", który 1 lutego odbył się w kościele oo. bernardynów, po brzegi wypełnili bowiem miłośnicy pięknej muzyki gotowi wesprzeć zakup głowicy przezprzełykowej, niezbędnej do wykonywania echokardiografii.

  - Chociaż mamy w szpitalu wspaniały oddział kardiochirurgiczny, który cały czas się udoskonala, świetną salę operacyjną i hybrydową pediatryczną salę operacyjna oraz równie dobrze wyposażoną intensywną terapię, to jednak sprzęt cały czas się zużywa. Tym razem całkowicie zużyła się głowica przezprzełykowa. Dzięki tej głowicy, wprowadzanej do przełyku, bardzo dobrze widać serce i podczas operacji możemy kontrolować to, co robimy - czy wszystko się udało, czy coś trzeba poprawić. Bez tego urządzenia nie możemy bezpiecznie wykonywać najtrudniejszych operacji kardiochirurgicznych u małych dzieci - opowiadał profesor, dodając, że zadłużony szpital nie może sobie pozwolić na zakup nowej głowicy. Jej koszt to 150 tys. zł.

  Jego słowa trafiły do serc publiczności i choć jeden koncert to będzie za mało, by móc kupić głowicę, to jednak w niedzielne popołudnie udało się zebrać sporo złotówek.

  Koncert na rzecz kliniki i małych serc jej pacjentów zorganizowała Jolanta Janus, pomysłodawczyni wydarzenia, we współpracy z dwiema fundacjami: Schola Cordis - Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej i Pomocy Artystom Polskim "Czardasz". Najpiękniejsze polskie kolędy zaśpiewali Alicja Majewska, Olga Bończyk, Zbigniew Wodecki (przy akompaniamencie Włodzimierza Korcza) oraz Katarzyna Oleś-Blacha, Ewa Warta-Śmietana, Przemysław Firek (przy akompaniamencie "Lucid Orchestra" pod dyrekcją Roberta Kabary). Oprócz nich wystąpili również Mariusz Pędziałek, Leszek Długosz, Aleksandra Rytwińska i Agnieszka Schimscheiner.

  Aktualizacja: Po przeliczeniu wszystkich datków 2 lutego wieczorem wiadomo już, że podczas koncertu udało się zebrać 20 tys. zł. Organizatorzy koncertu na czele z prof. Januszem Skalskim dziękują wszystkim za gorące serca.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół