• facebook
 • rss
 • Uznanie dla mądrości

  Bogdan Gancarz

  dodane 02.02.2015 18:38

  Prof. Henryk Samsonowicz, wybitny historyk, otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  Senat uczelni uhonorował go m.in. za „wybitne osiągnięcia w badaniach historycznych nad miastami, społeczeństwem i gospodarką Polski i Europy Średniowiecznej”.

  Doceniono również jego „rozległą działalność publiczną na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości” oraz zasługi w organizacji szkolnictwa wyższego i popularyzacji wiedzy historycznej”.

  Wręczenie dyplomu doktorskiego odbyło się 2 lutego w auli Collegium Maius UJ.

  „Raduj się Rzeczpospolito Polsko, bo masz oto męża wybranego spośród wielu, który osiągnął mądrość” - przywołał prof. Krzysztof Ożóg w laudacji na cześć Samsonowicza, słowa Stanisława ze Skarbimierza, wygłoszone 600 lat temu podczas krakowskiej promocji doktorskiej Pawła Włodkowica.

  Laudator przypomniał również, że urodzony w 1930 r. Henryk Samsonowicz, wieloletni profesor Uniwersytetu Warszawskiego, „mistrzowskie uprawianie historii połączył z rozległą wiedzą humanistyczną o człowieku i świecie oraz głębokim zaangażowaniem w sprawy publiczne naszej Ojczyzny w dobie epokowych przemian”.

   Nowy doktor honorowy UJ jest autorem kilkuset publikacji naukowych, w tym 20 książek.

  - Prof. Samsonowicz prowadził rozległe badania nad dziejami Polski w późnym średniowieczu u progu epoki nowożytnej, uważając ten okres za niezwykle istotny dla późniejszych losów Polski, szczególnie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Barwną panoramę przemian politycznych, ustrojowych, gospodarczych, społecznych, kulturalnych i religijnych w Polsce w tej epoce przełomu nakreślił w książce pod znamiennym tytułem: „Złota jesień polskiego średniowiecza” - powiedział prof. Ożóg.

  Henryk Samsonowicz był również w 1975 r. inicjatorem Olimpiady Historycznej dla uczniów szkół średnich, która przyczyniła się do popularyzacji wiedzy o historii.

  W latach 80. ub. wieku był mocno zaangażowany w działalność opozycyjną. W latach 1989-1991 był ministrem edukacji narodowej.

  - Nie ukrywam radości, że w mojej osobie doceniona została nauka historyków. Nie wszędzie i nie zawsze jest dostrzegana nauka o przeszłości państwa i narodu - powiedział Henryk Samsonowicz, dziękując za wyróżnienie otrzymane od najstarszej wyższej uczelni w Polsce.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół