• facebook
 • rss
 • Bp Ryś: Dajmy się poprowadzić Duchowi

  mk

  dodane 13.02.2015 21:49

  - Żniwujemy, ale tylko po to, by siać na nowo - mówi bp Grzegorz Ryś o spotkaniu w 40. rocznicę "dzieła Ducha Świętego w archidiecezji krakowskiej".

  Mowa o wydarzeniach z 1975 roku, który ks. Franciszek Blachnicki ogłosił w ruchu oazowym Rokiem Odnowy w Duchu Świętym. "Wybiła godzina Ducha Świętego" - pisał wtedy założyciel Ruchu Światło-Życie.

  To właśnie w tym roku, między pierwszym, a drugim turnusem rekolekcji w Murzasichlu na oazowiczów zstąpił Duch Święty (historię tę opisują w swojej książce "Upili się młodym winem" Małgorzata i Marek Nowiccy). Krótka, wieczorna modlitwa, którą wszyscy rozpoczynali zmęczeni, zamieniła się wtedy w gorące uwielbienie Boga, trwające do białego rana.

  40 lat od tej nocy w jednej modlitwie wezmą udział różne wspólnoty, które, jak wyjaśnia bp Grzegorz Ryś, "mają poczucie, że rodzą się z charyzmatycznej odnowy, jaka rozpoczęła się w naszej diecezji".

  Spotkanie "Powołani do jednej nadziei" odbędzie się 2 marca w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie (na Białych Morzach).

  Rozpocznie je konferencja o godz. 18, a zakończy Eucharystia pod przewodnictwem bp G. Rysia (godz. 20). Organizatorzy spodziewają się nawet ok. 2000 osób.

  Gościem specjalnym będzie Charles Whitehead z Wielkiej Brytanii, którego posługa związana jest z szeroko rozumianą odnową charyzmatyczną.

  Przewodniczył m. in. pracom Angielskiego Narodowego Komitetu Służby Katolickiej Odnowie Charyzmatycznej oraz był Prezydentem Rady ICCRS - Międzynarodowej Katolickiej Służby Odnowie Charyzmatycznej.

  Jest on także pomysłodawcą wielu inicjatyw, skierowanych do różnych środowisk oraz uznanym głosicielem i nauczycielem w parafiach, na konferencjach, rekolekcjach, weekendach, specjalistycznych kursach i projektach zarówno lokalnie, na poziomie narodowym jak i międzynarodowym. To on poprowadzi pierwszą część spotkania w krakowskim sanktuarium.

  - Nie chodzi o to, żebyśmy opisywali historię, jaka się wydarzyła pół wieku temu, a raczej żebyśmy zostali poprowadzeni do rozeznawania owoców - wyjaśnia cel spotkania w pierwszy poniedziałek marca bp Grzegorz Ryś. - Myślę, że ważne jest, byśmy dali się poprowadzić Duchowi Świętemu do jedności - dodaje.

  Wśród wspólnot zaangażowanych w spotkanie "Powołani do jednej nadziei" są: Ruch Światło-Życie, Odnowa w Duchu Świętym, Szkoły Nowej Ewangelizacji, Inicjatywa ALFA, Mężczyźni św. Józefa, En Christo, Inicjatywa TJCII, Wspólnota "Głos na Pustyni", Droga Neokatechumenalna.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół