• facebook
 • rss
 • Lifting ołtarza Mariackiego

  Bogdan Gancarz

  dodane 02.04.2015 09:58

  Ogłoszono konkurs na renowację ołtarza Wita Stwosza. Jego zwycięzca przeprowadzi pierwszy etap prac badawczych i remontowych.

  W trakcie trzech etapów konkursu zostanie ocenione m.in. doświadczenie konserwatorskie uczestników oraz ich koncepcje pracy przy odnowie ołtarza głównego w bazylice Mariackiej. - Chodzi o wyłonienie jak najsolidniejszego wykonawcy – powiedział ks. dr Dariusz Raś, archiprezbiter bazyliki Mariackiej w Krakowie, która rozpisała konkurs.

  Pierwszy etap remontu rozpocznie się w III lub IV kwartale br. Prace będą prowadzone w tylnej części ołtarza. - Wzmocnione zostanie m.in. drewno jego konstrukcji. Renowacji poddane zostaną również dwie rzeźby z nastawy ołtarza - poinformował ks. Raś.

  Na zapleczu ołtarza zostanie urządzone niewielkie studio konserwatorskie, by elementy, które będą poddawane konserwacji, nie musiały opuszczać świątyni. - Jest to istotne m.in. ze względów konserwatorskich - powiedział ks. Raś. Zadeklarował również, że podczas pierwszego etapu prac przy ołtarzu nie będzie on zasłaniany.

  Ten pierwszy etap zostanie sfinansowany w większości z pieniędzy Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, będących w dyspozycji Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. - Na koszty jego wykonania przekażemy 450 tys. zł, parafia Mariacka dołoży zaś 50 tys. zł. Renowacja jest jednak projektem wieloletnim i pochłonie ponad 10 mln zł - powiedział prof. Franciszek Ziejka, przewodniczący SKOZK.

  W tym roku nie będzie jednak dodatkowych źródeł finansowania remontu ołtarza. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie uznało bowiem odwołania parafii Mariackiej od swojej negatywnej decyzji w sprawie wniosku o dofinansowanie pierwszego etapu renowacji kwotą 1 mln zł. - Będziemy jednak składać podobne wnioski w kolejnych latach. Uważamy bowiem, że przygotowujemy je solidnie - powiedział ks. Raś.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół